| unomcuprobleme a întrebat:

Salut TPU, parintii mei au facut un credit de 200 mil la cec bank si n-au mai platit de vreo luna si tot vin notificari, dobanda etc executare silita, ce se poate intampla daca nu mai platesc? Nu are nimic pe numele lor, nici casa, nici pensie nici un venit! Ce se poate intampla?

17 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Va plati cel sau cei care i-au girat atunci cand au facut imprumutul.

| unomcuprobleme explică (pentru darrio2007):

Pai asta e ca nu a girat nimeni, au semnat amandoi.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Au luat acel credit si pe ce au cheltuit banii?

| Violleta2022 a răspuns:

Neplata ratelor la banca duce la executare silita si scoaterea casei la licitatie si vanduta.

Ma indoiesc ca au putut lua credit bancar fara vreo garantie!

Cineva trebuie ca a girat cu casa lui pentru parintii tai... si acel girant va fi fortat silit sa plateasca imprumutul parintilor tai, sau va fi el executat silit de judecatorie.

Bancile nu glumesc cand sunt in paguba, ele te executa imediat.

| unomcuprobleme explică (pentru Violleta2022):

Nu a girat nimeni.
nu au nimic pe numele lor absolut nimic! Nu stiu cum de le au dat credit

| darrio2007 a răspuns (pentru unomcuprobleme):

Ciudat! Este credit de nevoi personale?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Creditul ala a fost dat pe baza unui venit asa ca banca se va indrepta spre acel veni si va fi pusa poprire

| dullcat a răspuns:

De ce nu ii ajuti tu sa plateasca?

| johnnny123 a răspuns:

Dacă nu au niciun venit, niciun girant și nimic pe numele lor, cum au obținut un credit?

Răspuns utilizator avertizat
| carevaescu a răspuns:

Se duc după girant.

De obicei nu prea se da credite asa mari unor oameni care "Nu are nimic pe numele lor, nici casa, nici pensie nici un venit!", Decat daca a garantat cineva ca va fi responsabil in caz de neplata.

| unomcuprobleme explică (pentru carevaescu):

Nu a girat nimeni

| carevaescu a răspuns (pentru unomcuprobleme):

Atunci e inexplicabil cum au capatat creditul.
Desi există posibilitatea sa fi facut banca o eroare de calcul, mai probabil este ca nu ai toate informațiile

| haileewatson a răspuns:

Li se pune poprire pe venituri

| MarinDaniel a răspuns:

Dacă părinții dvs. nu mai pot plăti creditul la CEC Bank, aceasta poate solicita executarea silită. În acest caz, banca poate solicita ca bunurile din proprietatea părinților dvs., cum ar fi o casă sau alte active, să fie vândute pentru a recupera suma datorată. Dacă nu există bunuri care să poată fi vândute, banca poate încerca să recupereze datoria prin alte mijloace, cum ar fi coborârea veniturilor sau prin deducerea din pensie.