| mihaicosmin3512 a întrebat:

Pe 10 octombrie implinesc 18 ani, iar cu aceasta ocazie ar trebui sa-mi schimb cardul de identitate/buletinul. Intrebarea mea este: pot sa depun actele necesare pentru a-l schimba de pe acum (cu o luna inainte de a expira) sau trebuie neaparat sa astept si sa-l schimb in maximum doua saptamani dupa implinirea varstei de 18 ani? Am mai citit unele informatii precum ca se poate schimba in ultimele sase luni de valabilitate, dar un prieten care si l-a schimbat de curand mi-a spus ca trebuie sa astept pana la expirarea acestuia, de aceea as dori un raspuns din partea voastra (sper sa nu cer prea mult).

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti depune actele de pe acum, conform OUG 97/2005 cartea de identitate se poate preschimba cu maximum 180 de zile inainte de expirarea valabilitatii.

| darrio2007 a răspuns:

O poti face mai devreme. Eu am depus actele pe 17 mai in conditiile in care imi expira pe 21 iunie. Cel vechi a mai fost valabil pana pe 6 iunie, in loc de 21, cand l-am scos pe cel nou.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti cu 3 luni inainte