Întrebare recomandată | N0H4CK a întrebat:

Salut, TPU.
Pentru infiintarea unui PFA unde si cu cine trebuie sa vorbesc?

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cu astea mergi la finante

declarația tip model 1 sau 2 (formular specific ONRC) prin care se precizează activitățile desfășurate;
cartea de identitate sau paşaportul titularului PFA, în copie conformă cu originalul;
anexa 1 privind înregistrarea fiscală - formularul este disponibil aici;
documentul pentru dreptul de folosință asupra spațiului cu destinație de sediu profesional (închiriere, comodat etc) - original sau copie legalizată;
dacă este cazul, avizul privind schimbarea destinaţiei imobilelor colective cu regim de locuinţă (completat pe formular-tip, original);
specimenul de semnătură al persoanei fizice autorizate - original. Acesta se depune la Registrul Comerțului odată cu cererea de înregistrare şi poate fi dat în faţa notarului public, în formă legalizată, ori în faţa directorului ORC sau a înlocuitorului acestuia, care va certifica semnătura.
după caz: - precizare din care să rezulte că titularul dreptului de proprietate înţelege să afecteze folosinţa spaţiului în vederea stabilirii sediului profesional al persoanei fizice autorizate (declaraţie etc.); - documentele doveditoare pentru patrimoniul de afectaţiune (declaraţie pe proprie răspundere);
documentele care atestă pregătirea profesională sau documentele care atestă experienţa profesională, în copie.

https://www.avocatnet.ro/......cesta.html

| Violleta2022 a răspuns:

Mergi al Camera de Comert a orasului tau si vorbesti acolo.