| AdrianLvs a întrebat:

Pentru un motoscuter cu un motor mai mic de 49cm3 trebuie permis/atestat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu mai exista atestate din 2013, in prezent, pentru scuterul respectiv, ai nevoie de permis de conducere de categoria AM, acesta incadrandu-se la categoria moped, citez:
"„21. moped - autovehicul, cu două sau trei roţi, a cărui viteză maximă prin construcţie este mai mare de 25 km/h, dar nu depăşeşte 45 km/h şi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depăşeşte 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depăşeşte 350 kg, neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculului electric."
Permisul de categoria AM se poate obtine de la 16 ani, dupa ce ai facut o scoala de conducere (se poate incepe la 15 ani si 9 luni) si ai reusit la probele teoretica si practica (parcurgerea unui traseu in poligon).

2 răspunsuri:
| IIIshaneIII a răspuns:

Daca alegi un scuter electric care prinde maxim 25 km/h nu iti trebuie.
Pentru orice scuter cu motor iti trebuie permis poate sa fie si de 10 cm3

| alexwahl a răspuns:

ITI trebuie categoria AM.