| MihaelaDart a întrebat:

Salut TPU! Prietena mamei și-a vândut o casa la țară și cum ea locuiește înca in Anglia și are si contul bancar acolo nu poate lua banii in contul ei. M-a întrebat dacă pot eu sa o ajut, să îmi transfere mie banii de casă în contul de Transilvania. Nici eu nu locuiesc în Romania, am doua conturi bancare cel grecesc care nici nu pot sa bag sume peste 5000 euro trebuie sa declar proveniența lor și intră fiscul apoi, rămâne varianta de la BT. Va fi o sumă destul de măricică, banca Transilvania mă va întreba proveniența banilor? Ea își dorește ca apoi să își cumpere casa in Grecia.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Suna a chestii ilegale.
atat timp cat casa a fost vanduta legal banii aia intra in contul ei fara probleme. iti face cont in lei in Ro daca e neaparat nevoie.

| MihaelaDart explică (pentru suntserios):

Mulțumesc! Ii voi spune asta.

| cristi202 a răspuns (pentru suntserios):

Cele mai bune intrebari sunt: cine e de fapt "prietena mamei", acum, chiar poate fi o prietena, dar cine e ea in ascuns?, si care e "casa" aceea vinduta de ea?
Miroase a ilegal de la kilometri.

| MihaelaDart explică (pentru cristi202):

A fost o simpla intrebare, nu miroase nimic a ilegalitate ca intrebi ceva. Lol, nu credeti ca exagerati!?

21 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La "case bune" (notariat), contractul de vanzare-cumparare NU se elibereaza inainte de prezentarea dovezii de plata!
Doamna poate suna la banca unde are contul si cere deschiderea unui sub-cont in euro. In acel cont se vor putea vira banii.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine sa vina prietena mamei in țara sa ia banii nu poti avea incredere in nimeni mai ales cand vine vorba de bani, sa faca ea un efort sau o ruda a ei ca trebuiesc semnate acte la notar si este cel mai bine sa vina ea ca proprietar sa ia banii sa semneze actele sa dea cheile casei noilor proprietar, nu asa sa i ei tu in cont ca casa nu este a ta, si decat sa intrii in belele mai bine lasa o sa si rezolve ea, stii tu proverbul românesc cu facerea de bine.

| MihaelaDart explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mulțumesc! Asta ii voi transmite. Mulțumesc pentru sfaturi.

| johnnny123 a răspuns:

Răspunsul la solicitări de genul ăsta este întotdeauna "NU!".
Niciodată nu "ajuți" pe nimeni în combinații cu sume mari de bani pe care nu le poți justifica.

Iar ca măsură suplimentară, aș rupe și orice legătură cu această persoană.

| MihaelaDart explică (pentru johnnny123):

Nu este nevoie sa întrerup legătură, nu a dat cu parul in nimeni. M-a întrebat și eu cum nu cunosc legile din Romania, am întrebat și eu pe voi sa știu ce să răspund.

| johnnny123 a răspuns (pentru MihaelaDart):

Nu spun că nu trebuie să facem "servicii" cunoștințelor. Dar una este să-mi ceară un serviciu de genul "ia-mă de la gară", cu totul alta este să-mi ceară să mă bag într-o tranzacție financiară dubioasă pentru care este foarte posibil să trebuiască să dau explicații.

Eu ți-am spus doar ce aș face eu dacă o cunoștință mi-ar solicita așa ceva. Pentru că asta-mi spune că persoanei respective nu-i pasă de complicațiile pe care este posibil să mi le creeze. Și atunci de ce aș risca atât de mult să fac un serviciu uriaș unei persoane căreia nu-i pasă de mine?

Dar tu ești evident liberă să faci ce vrei.

| MihaelaDart explică (pentru johnnny123):

Am rezolvat. I-am răspuns la ceea ce mi-au răspuns alții de aici și a înțeles problema.

| Yuoia a răspuns:

Nu. Nefiind cont pe numele ei, nu corespund datele si banii vor fi returnati cumparatorului.
Dar daca tot este in tara pentru vanzare, de ce nu isi deschide un cont? Nu o costa nimic.

| MihaelaDart explică (pentru Yuoia):

Ea a fost în Romania la vânzarea casei și ultima parte a rămas plata.
Totuși este o sumă de bani destul de măricică, nu as vrea să mă leg la cap cu plățile altora.

| Brizbriz a răspuns (pentru MihaelaDart):

La sume mari banca e obligata sa le declare, iar "nu isi poate transfera in contul ei" e o chestie FOARTE cusuta cu ata alba... sa isi scoata card in Romania si apoi sa cheltuiasca banii de pe card, sau sa ridice in fiecare zi, suma maxima admisa fara declarare

| MihaelaDart explică (pentru Brizbriz):

Ii voi propune asta. Eu una nu na risc la altele.

| Yuoia a răspuns (pentru MihaelaDart):

Cum "ultima parte a ramas plata"?
A semnat si nu a luat banii? Ciudat. Poate ramane si fara casa si fara bani.

| MihaelaDart explică (pentru Yuoia):

Am cerut un sfat, nu sa descos firul in 14. Nu-și are rostul să îți mai explic. Este de ajuns că am rezolvat și i-am explicat.

| Yuoia a răspuns:

Si da, daca este o suma mare, la orice Banca trebuie mentionata provenienta. Asta e legea.

| goguPatent a răspuns:

Serios acum? Cine da banii de pe o casa altcuiva? Decat daca sunt artificii sa ocoleasca legea

| MihaelaDart explică (pentru goguPatent):

Nu o face cu răutate, ci pur și simplu m-a întrebat dacă am contul in euro pentru a-mi transfera. Și eu, cum nu mai știu legile de prin Romania, am întrebat dacă este vreo problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci, din cate inteleg eu, tu locuiesti in Grecia unde "prietena mamei tale isi doreste sa vina" (acesta fiind motivul pentru care te-a contactat) si vrea sa te foloseasca pentru a ii tine tu banii ei in contul tau bancar? Iar ea foloseste motivul ca a obtinut "o suma mare de bani dintr-o casa vanduta, pe care nu a trebuit sa iti dovedeasca ca s-a intamplat"? I-a fost frica sa-si bage banii in contul ei personal? Daca intr-adevar avea actele ca a "vandut casa", putea sa-i puna in contul ei, isi facea ea alt cont in Grecia unde vroia sa mearga, se transfera ea la banca greceasca daca nu-i convine cea engleza, dar nu poate arata acte ca sa fie "in regula". E o problema evidenta la mijloc, pune problemele pe altcineva.

| MihaelaDart explică (pentru anonim_4396):

In conturile din strainatate sunt mult mai dificile cand se transfera o suma de peste 5000 euro. Nu m-a folosit deloc prietena mea, caci tinem legatura foarte des, sa nu generalizam, va rog! Din cate mi-a spus nu mai doreste sa isi mai faca cont bancar si in Romania si mi-a pus o simpla intrebare, nu a dat cu parul nimanui.
Ea se gandeste in "n" feluri sa ii utilizeze in ceva util si visul ei era sa locuiasca in Grecia, nimic mai mult.