| Florin275 a întrebat:

Salut TPU!
Prietenul meu a avut un accident de mașină, mai exact a fost angajat pe o trecere de pietoni și dintr-o curba a venit un tânăr care a făcut o depășire înainte de trecere, iar prietenul meu s-a ferit de tipul cu viteza și l-a lovit altcineva cu mașina si a ajuns la spital. Ce ar trebui sa facă sau cum sa procedeze, a stat și trei zile în spital se cer daune morale sau cum se procedează?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate da in judecata pe cel vinovat si sa solicite daune materiale si morale.
Daca nu se descurca singur poate consulta un avocat, cel mai bine unul specializat in daune provocate in circulatia rutiera, acesta poate sa-l si reprezinte in instanta.