| DoBrOOO2001 a întrebat:

prietenul meu a fost sunat de catre diriginta lui ca sa nu isi mai cumpere haine scumpe pentru scoala, ca s-ar fi bagat o lege care obliga elevii sa vina in uniforma. Asa este? Si daca da, s-a bagat legea aceasta si la liceu si la generala? (Prietenul meu este la generala)

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista o asemenea lege.
In schimb fiecare scoala poate hotari introducerea unei uniforme, cu acordul consiliului de parinti si sa prevada aceasta in regulamentul propriu de organizare si functionare.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Tine de regulamentul fiecarei scoli. Poate scoala ta a introdus treaba cu uniforma in regulament

| ywar a răspuns:

Ai si tu prieten la generala? Pai astuia nu i-a crescut putzulica... v-ati si babardit?
Cand parintii tai erau copii eu purtam uniforma in scoala! Si numar matricol. Care-i problema cu uniforma? Si daca are lovele profita de ele. Hai ca-i la moda.

| laSoledad a răspuns:

Baliverne, dom'le!

| anonima188888 a răspuns:

O poți suna și tu pe diriginta/dirigintele tău sa intrebi. La noi la scoala, nu suntem obligați sa purtam uniformă, dar nici sa venim ca la festival. Adică trebuie sa avem in sus o bluza/cămașă/tricou in culori mai serioase, alb, gri, negru, bleumarin. Și in jos pantaloni negri /blugi dar nu rupți.