| Cristianoo_Cristi_1980 a întrebat:

Salut TPU! Recent am fost oprit de poliție și mi s-a suspendat permisul de conducere pentru 30 de zile și am primit și 4 puncte-amendă. Mașina de poliție nu se afla staționată, aceștia m-au oprit din mers, ei venind din contrasens. În procesul-verbal au scris că am oprit la "circa 30-40 de metri" în condițiile în care mi-e mi s-a parut ca am oprit undeva la 15 metri de aceștia și în plus EI SE AFLAU ÎN MERS... Aveau girofarele aprinse și într-adevăr a scos mâna pe geam, dar din cauza luminii girofarurilor nu am observat și nici nu s-a reflectat lumina farurilor mașinii mele în geaca "reflectorizantă"... În spatele acestei mașini de poliție mai era încă una, care tot la fel nu era staționată în afara carosabilului, ci se afla în mers. Eu în momentul în care am conștientizat că poliția mă oprește am tras pe dreapta. Repet, mie nu mi s-a părut că am oprit la 30-40 de metri, ci la 10-15 metri, maxim 20 de metri. Pe lângă faptul că mi-a pus intrebări din legislație, mi-a spus că din moment ce am mămăligile lipite și nu știu legislația, ce pretenție să aibă de la cei cu vechime. Acum întrebarea mea este următoarea: Avea voie acel echipaj de poliție să-mi suspende permisul de conducere și să primesc și amendă sau nu? (Amenda este de 580 de lei, sau 290 de lei în termen de 15 zile).

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai fost amendata conform art.100, alin.3 din OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(3)Constituie contravenţie şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a II-a de sancţiuni şi cu aplicarea sancţiunii contravenţionale complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioadă de 30 de zile săvârşirea de către conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a următoarelor fapte:
f) nerespectarea semnalelor, indicaţiilor şi dispoziţiilor poliţistului rutier aflat în exercitarea atribuţiilor de serviciu;"
Daca tu consideri ca nu esti vinovat poti face plangere contraventionala la judecatorie, in maximum 15 zile de la data procesului-verbal de contraventie.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Fa contestatie la judecatorie. Nu-ti trebuie nici un avocat.
Nu scrie in nici o legislatie ca daca n-ai oprit langa politist se considera contraventie ca nu ai oprit la semnalul politistului.
Bagi motivul ca din cauza girofarului, nu l-ai observat, dar imediat cum ai ajuns aproape de el si l-ai observat, ai oprit, fiindu-ti necesara distanta de 30-40 de metri pentru a opri in siguranta.
Oprirea la 30-40 de metri doar nu este contraventie.
Eu o consider un abuz, iar faptul ca s-a legat ca esti incepator si ca ti-a pus intrebari din legislatie denota acest lucru. Verificarea cunoasterii legislatiei nu se poate face de orice politist, oriunde si oricand. Si acesta este un abuz.
Impanezi plangerea cu aceste lucruri si o depui la judecatorie. Odata cu depunerea plangerii primesti si permisul inapoi pana se rezolva contestatia in instanta.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Si inca ceva: nu plati amenda, ca daca o platesti se considera ca ai fost de acord cu ea.

| Panamax a răspuns:

Pentru 30 de zile nu merita sa te complici. Doar avocatul o sa-ti ia 1000 de lei.
Platesti jumatate din amenda si stai departe de ei.Nu exista o distanta stabilita in regulament in care sa opresti.
Daca ai timp poti sa faci contestatie, castigi sigur

| DaniTDCI a răspuns:

Nu are rost sa te complici si sa umblii prin tribunale pentru atat. parerea mea