| AnonimDedicat a întrebat:

Salut TPU, revin cu cateva intrebari legate de circulatia cu trotineta electrica pe strazi dar si pe trotuare, eu am varsta de 16 ani si am inteles ca nu am nevoie de casca de la 16 ani in sus ca sa merg cu ea, dar nu stiu daca si pe strada am sau nu nevoie de casca, daca am voie sa merg pe strada, drumuri principale care au limita de viteza de 50km am inteles ca strazile pe care poti circula cu mai mult de 50km nu ai voie, deci am voie cu fara casca cu ea pe strazi + ca as vrea sa stiu mai multe despre trotineta electrica in legatura cu circulatia.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Casca de protecţie este obligatorie pentru conducătorii de biciclete şi trotinete electrice a căror vârstă este sub 16 ani, atunci când se deplasează pe partea carosabilă.
(5) Se interzice transportul pasagerilor pe trotinete electrice."
Fata de aceasta prevedere nu este obligatorie casca pentru cei peste 16 ani.

| DaniTDCI a răspuns:

Casca e obligatorie doar pe MOTOCICLETE, pe restul vehiculelor e doar recomandata, daca vrei sa intrii in trafic cu trotineta iti recomand sa ai grija si ar fi ok sa cunosti legislatia pe drumurile publice.

| Mirel4412 a răspuns:

Casca e doar RECOMANDATA, nu si obligatorie, pentru orice varsta. Pentru 150-200 lei, gasesti casti de protectie foarte bune. Stiu ca daca mijlocul de transport electric e limitat la 25 km/h, nu ai nevoje de permis, si poti sa mergi pe drumuri public cat mai aproape de bordura/ sau pe pisetel special amenajate. NU MERGE PE TROTUAR, ai voie sa mergi pe trotuar doar daca esti pe langa bicicleta/trotineta

| AnonimDedicat explică (pentru Mirel4412):

Eu stiam ca daca trotineta electrica are sub 25km/hr ai voie si pe trotuar si pe drumuri publice, dar daca are peste 25km/hr ai voie doar pe drumuri publice

| Mirel4412 a răspuns (pentru AnonimDedicat):

Nu ai voie pe trotuar cu nimic, doar pe picioare

| Mopmop a răspuns:

Casca ar trebui purtata indiferent daca e recomandata sau ai obligatia legala. Casca pana la urma e pentru protectia ta!

| Laurentiu_Barbu_1985 a răspuns:

Ții la viața ta = porți cască (de biciclist e suficient). Da-o dracu de lege, la câți idioți circulă, te riști?

| Eibogu a răspuns:

Casca o porți pe pentru protecția ta