| AnonimDedicat a întrebat:

Salut TPU, revin cu o intrebare legata de permisul de conducere A1 incepand cu varsta de 16 ani, as vrea sa stiu daca pot sa ma inscriu daca un parinte e plecat in alta tara si unul e cu mine, din cate am inteles trebuie sa semneze ambii parinti pentru a te inscrie si cam cat ar fi pretul total pentru permis?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De declaratia autentificata a parintilor ai nevoie doar pentru examinare, conform Ordinului MAI nr.268/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(5)Candidaţii cu vârsta cuprinsă între 16 şi 18 ani, care solicită examinarea pentru obţinerea permisului de conducere pentru categoriile de vehicule AM, A1 şi B1, trebuie să prezinte, pe lângă documentele prevăzute la alin. (2), declaraţia autentificată de notarul public, prin care este exprimat acordul părinţilor sau, după caz, al părintelui căruia minorul i-a fost încredinţat prin hotărâre judecătorească, al tutorelui, curatorului sau persoanei în îngrijirea ori supravegherea căreia acesta se află, pentru participarea la examinare."
Parintele aflat in strainatate poate da declaratia la orice reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei din tara unde se afla si o trimite prin posta sau curier rapid.
Parintele din tara va da declaratia la orice notar public.
Contravaloarea permisului de conducere este de 69 lei.

Bula
| Bula a răspuns:

Din cate stiu, la scoala te poti inscrie si da examen fara nici o problema.
Doar pentru raspundere in caz de contraventie sau accident este nevoie de parintele /tutorele, care isi asuma raspunderea in locul minorului.