| bibi5961 a întrebat:

se poate rezilia contractul la rcs&rds? este facut pe 1 an de zile. de ce vreau sa reziliez contractul? pentru ca am stat cu chirie si am plecat de acolo, iar unde stam acum avem exact ce ne trebuie (tot de la acest furnizor). a trecut abia o luna de cand am incheiat contractul. dau funda, multumesc!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, se poate rezilia, dar în anumite "condiţii"...

Dacă se doreşte rezilierea Contractului ÎNAINTE de expirarea termenului MINIM, atunci ( în general ) TREBUIE să PLĂTEŞTI contravaloarea abonamentului pe lunile rămase!

Preferabil ca Cererea de renunţare la abonament prin denunţare unilaterală să o transmită în SCRIS, prin Poştă ( scrisoare recomandată cu Confirmare de primire )!
Asta pentru a putea demonstra respectarea termenului de preaviz de 30 de zile ( care se scurg de la data la care au primit Cererea ta, dată menţionată pe Confirmarea de primire care se întoarce la tine )!

Astfel că, la cel puţin 30 de zile după acea dată, va înceta Contractul DACĂ se achită contravaloarea pe lunile rămase!

Citeşte ATENT Contractul; în special, secţiunea privind Încetarea/rezilierea Contractului...

REZILIEREA Contractului se realizează în condiţii SPECIFICE :

"5.4. Oricare parte va putea denunta in mod unilateral prezentul contract, dupa expirarea Duratei Initiale sau in cazul in care Contractul a fost incheiat pe perioada nedeterminata si daca au fost indeplinite obligatiile asumate pana la momentul cand urmeaza sa inceteze contractul, cu notificarea scrisa a celeilalte parti, transmisa prin posta sau curier cu confirmare de primire cu cel putin 30(treizeci) de zile inainte de data cand va inceta contractul.
În cazul denuntarii unilaterale a contractului de catre Beneficiar este necesar ca acesta sa transmita notificarea societatii RCS&RDS – Relatii cu clientii si sa faca dovada primirii efective a notificarii de catre RCS&RDS cel mai tarziu in data de 5(cinci) a lunii, urmand ca incetarea contractului sa opereze din data de intai a lunii urmatoare. Daca notificarea este primita de RCS&RDS dupa data de 5 a lunii, incetarea contractului va opera incepand cu data de intai a celei de-a doua luni de la data primirii notificarii, Beneficiarul avand obligatia sa achite contravaloarea serviciilor care vor fi furnizate pana la incetarea contractului.
In cazul
incalcarii obligatiei de plata a oricarei clauze penale mai-sus mentionate, Abonatul se
obliga sa achite Operatorului, penalitati de 0, 5% pentru fiecare zi de intarziere
calculate pana la achitarea integrala a sumelor mentionate, toate sumele cuprinse in
prezenta clauza fiind creante certe, lichide si exigibile la momentul intervenirii oricarei
cauze care declanseaza obligativitea platii oricareia sau a tuturor clauzelor penale.
5.5.2. Exceptand cazurile prevazute la art.3.10 si 12.3 si cazurile in care contractul este
incheiat pe perioda nedeterminata, in cazul denuntarii unilaterale a unui serviciu sau in
cazul denuntarii unilaterale a contractului de catre Beneficiar sau in cazul rezilierii
contractului inainte de expirarea Duratei Initiale, Beneficiarul se obliga sa achite
Operatorului, in functie de aprecierea acestuia din urma si potrivit dispozitiilor legale
aplicabile, cu titlu de justa despagubire, fie o suma reprezentata de contravaloarea
abonamentelor ramase pana la finalul Duratei Initiale, fie o suma care va include
contravaloarea: (i) serviciilor oferite cu titlu de promotie, inclusiv contravaloarea
tuturor apelurilor catre orice retele pe care Beneficiarul le-a efectuat cu titlu gratuit
sub conditie sau la tarife mai mici decat cele valabile pentru contractul incheiat pe
perioada nedeterminata, (ii) a serviciilor de instalare, (iii) a serviciilor de activare, (iv) a
activitatilor de service pentru defectiuni imputabile Beneficiarului, (v) a dreptului de
utilizare a echipamentelor predate Beneficiarului pentru a avea acces la serviciile
contractate, precum si (vi) contravaloarea oricaror reduceri, subventii sau promotii
oferite de catre Operator in cadrul Duratei Initiale, inclusiv diferenta dintre pretul de
lista al telefonului mobil si pretul promotional la care acesta a fost achizitionat precum
si diferenta dintre tarifele valabile pentru contractul incheiat pe perioada
nedeterminata si tarifele promotionale in conformitate cu prevederile din Anexa 2 la
Contract, toate serviciile enumerate la pct.(i) – (vi) de mai sus fiind furnizate
Beneficiarului la tarife promotionale sub conditia mentinerii in vigoare si a efectuarii
platii contravalorii serviciilor contractate de catre Beneficiar pe intreaga Durata
Initiala a contractului, exceptie facand culpa grava, dovedita a Operatorului.
Operatorul este totodata indreptatit sa solicite Beneficiarului plata oricaror altor
despagubiri care sa acopere intregul prejudiciu suferit, daca se dovedeste ca valoarea
acestuia este mai mare decat valoarea despagubirii mai-sus mentionate.
5.6.De asemenea Abonatul va avea obligatia de plata a apelurilor initiate si a serviciilor
aditionale prestate in perioada contractuala pentru care nu s-au emis facturi, inclusiv
contravaloarea traficului Digi Net Mobil (daca tipul de abonament pentru care a optat
Beneficiarul nu are trafic nelimitat) pana la momentul incetarii Contractului." - SURSA = Contractul de la linkul oficial :
http://www.rcs-rds.ro/......tia4r9.pdf

Toate cele bune!

6 răspunsuri:
| danutzu96 a răspuns:

Daca ai ti-au oferit ceva (oferta, sau vreun aparat) trebuie sa platesti o depagubire ( 100 de euro era la telefonie, la cablu vezi in contract).
Citeste contractul cu atentie si vezi conditiile de reziliere inainte de termen.

| bibi5961 explică (pentru danutzu96):

Nu mi-au dat nimic, doar cablu pentru internet au pus, atat (care il voi plati la prima factura), la tv nu am decat cablul.

| danutzu96 a răspuns:

Atunci citeste foarte bine clauzele din contract. La abonamentul de tv Akta de exemplu eu pot sa reziliez cand vreau chiar daca reziliez in prima luna (mi s-a spus asta cand am facut contractul).

| Codreanu_Anduta_1991 a răspuns:

Contactull se poate rezilia daca vrei, dar, va trebui sa platesti penalitati, care sunt destul de scumpe. Bafta!

| bibi5961 explică (pentru Codreanu_Anduta_1991):

Cam cat ar fi penalitatile? multumesc!

| Codreanu_Anduta_1991 a răspuns (pentru bibi5961):

Nu stiu exact cum e la Digi, eu am reziliat un contrat la Orange, un abonament d 8 euro/luna. Mai aveam 5/6 luni si m-au pus sa platesc, cam 100 si ceva de euro.