Întrebare recomandată | Stefan_Robert_1990 a întrebat:

si anonimii care raspund la mesaj, nu stiu daca se poate numi problema sau ceva gen dar m-am angajat la mega la mine in comuna Ilfov si lucrez part-time si primesc 884 de lei. Sunt un om oarecare, nu dau banii pe droguri, am o situatie buna in familie, nu sunt alcoolic sau alte chestii de genu' si as vrea sa va intreb pentru ca imi este putina rusine sa imi intreb sefa daca salariul se poate mari la un minor. Mentionez ca am 17 ani si da, am nevoie de bani pentru ca mama are un credit de 26 de ani si nu prea as mai vrea sa ii cer banuti pentru ca deja sta foarte prost cu banii. Mama are 37 de ani si 26 de ani credit la banca, eu cred ca este ceva nu realizez acum dar voi realiza candva, asa ca am nevoie de ajutorul vostru. Daca stie cineva ceva legat de o marire de salariu la un part-time-er dar care este si minor.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista o prevedere legala in acest sens. Singura posibilitate este sa vorbesti cu seful magazinului si sa o rogi sa-ti mareasca salariul, expunand situatia ta si poate o sa obtii marirea.

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este prea puțin probabil să ți-l mărească doar pentru că dta ai nevoie de bani. Un salar se stabilește astfel încât firma să aibă în final un profit, nu ca să te ajute pe tine financiar pentru că ai probleme și necazuri. Acelea sunt treaba ta.

| Stefan_Robert_1990 explică (pentru sadrian46):

So rude

| sadrian46 a răspuns (pentru Stefan_Robert_1990):

Da, chiar mai rude.
Kaufland este un magazin cu prețuri mai mici decât în altă parte.
De aceasta beneficiază zeci de mii de cumpărători cu venituri mici.
Ca să poată să rezolve aceasta Kaufland are de rezolvat mii de probleme ca să realizeze prețurile acestea mici.
Ție ți-a dat acel salar, căci atât valorezi dta pe piața muncii.
De aceea nu poate să îți dea nici un leu în plus.

| Kevinn2000 a răspuns:

Ți-a răspuns Ioandelasal la întrebare, eu îți dau doar un sfat dacă vrei să îl accepți.
Să nu faci niciodată împrumut la bancă, știu asta din experiența tatălui meu. A luat pentru apartament 50.000 lei ( 25.000 avea deja ), iar până acum a plătit cam 100.000 lei și încă mai are câțiva ani buni de plătit, câte 900 lei pe lună cred.
Crede-mă că e greu cu împrumuturile astea.
Mai bine trăiești un pic mai rău o perioadă, îți strângi banii tăi și cumperi.
Sau poți strânge o sumă de bani pe care o poți învesti în ceva din care să scoți mai mulți bani, gen o afacere sau ceva.
Sau într-o pasiune de a ta.

| LuluOneMillion a răspuns:

Ne spui situatia ta dar nu ne spui la ce ti-ar trebui mai multi bani si de ce nu ti-ar ajunge, pentru part-time e destul de modesta suma.

| Crisss98 a răspuns:

Depinde de local, la unii le convine sa mărească salariile la cei care sunt part-time, de exemplu eu lucrez la un restaurat part-time și la început luam 850 lei + bonuri de masă odată la 2 zile și după o luna sau doua nu mai știu exact am luat 1000 lei.

| Simonatiba a răspuns:

Salariul ar trebui sa iti creasca in functie de vechime. Cu cat stai si lucrezi mai multe luni cu atat o sa iti creasca salariul in fiecare luna cu cate putin. Nu are treaba varsta atata timp cat esti angajat cu contract