| micmecanic a întrebat:

Salut TPU
Stim cu totii ca avem vise, ei bine un vis de-al meu este sa fiu admis la Scoala de Agenti de Politie"Vasile Lascar", Campina.
O nelamurire, sa zicem ca intru si ies pe post, pot dupa sa-mi fac afacerea mea? o alta sursa de venit sau nu? Am citit mai multe legi, dar alea se contrazic.
As vrea sa aflu explicit ce pot sice nu, multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inseamna ca n-ai citit o lege importanta pentru un politist, respectiv L.360/2002, privind Statutul politistului, cu md. si compl. ulterioare.
Conform acestei legi, citez:
"ART. 45.(1) Poliţistului îi este interzis:
  a) să facă parte din partide, formaţiuni sau organizaţii politice ori să desfăşoare propaganda în favoarea acestora;
  b) să exprime opinii sau preferinţe politice la locul de muncă sau în public;
  c) să candideze pentru autorităţile administraţiei publice locale, Parlamentul României şi pentru funcţia de Preşedinte al României;
  d) să exprime în public opinii contrare intereselor României;
  e) să declare sau să participe la greve, precum şi la mitinguri, demonstraţii, procesiuni sau orice alte întruniri cu caracter politic;
  f) să adere la secte, organizaţii religioase sau la alte organizaţii interzise de lege;
  g) să efectueze, direct sau prin persoane interpuse, activităţi de comerţ ori să participe la administrarea sau conducerea unor societăţi comerciale, cu excepţia calităţii de acţionar;
  h) să exercite activităţi cu scop lucrativ de natură să lezeze onoarea şi demnitatea poliţistului sau a instituţiei din care face parte;
  i) să deţină orice altă funcţie publică sau privată pentru care este retribuit, cu excepţia funcţiilor didactice din cadrul instituţiilor de învăţământ, a activităţilor de cercetare ştiinţifică şi creaţie literar-artistică."
Este foarte clar ca nu poti avea o afacere proprie, poti fi doar actionar minoritar intr-o societate comerciala.