| blackmambajdjfjfj a întrebat:

Sunt curios sa stiu daca poti detine legal la gat un cutit ( special pentru purtat la gat cu cu husa si snur special ) mic de vreo 15 cm in total. In spatii publice gen prin parcuri autobuz etc. fara sa fie la vedere si daca chiar il vede politia fara sa faci vreun lucru cu el sa nu iti faca nimic. Funda

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

De ce nu ti la gît un lanț, de ce vrei neaparat cuțit? Bate la ochi sa ai asacecva la gît mai ales daca circuli cu mijloacele de transport in comun, lumea o sa creada ca vrei sa ataci oamenii si o sa sune la politie, lumea este speriată, s-au inmultit hoții in tramvaie troleibuze, autobuze metrouri, si lumea pur si simplu este panicată. Nu cred ca este o idee bună sa apari cu asa ceva la gît.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti detine un cutit dar nu-l poti purta legal in anumite locuri sau la anumite activitati si nici folosi fara drept.
Conform Codului penal, citez:
"ART.372. Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
  (1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;
b) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;
c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  (2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri de distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Portul, fără drept, al obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."

| blackmambajdjfjfj explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru raspuns