| vlady434 a întrebat:

Salut TpU! Sunt in anul 2 de facultate, si as vrea sa ma retrag, ca sa dau la alta facultate. Momentan, am doar o restanta. Am inteles ceva gen, ca daca ma retrag, o sa trebuiasca sa platesc cei 2 ani pe care i-am facut, ceea ce nu mi se pare normal, pentru ca sunt si am fost la buget,
si ca trebuie sa dau si bursa (de merit) inapoi. Aici mi se pare o aberatie totala, pentru ca nu eu am cerut sa o primesc (cum se procedeaza la bursa sociala), mi-a fost data pentru ca am invatat. Sunt adevarate toate astea?
Multumesc anticipat.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Pentru a urma si a doua facultate, tot pe loc bugetat, este obligatoriu sa platesti taxa de studii de la prima facultate, pe perioada cat ai urmat-o.
Conform art.142 din L.1/2011, a educatiei nationale, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„(6) O persoană poate beneficia de finanţare de la buget pentru un singur program de licenţă, pentru un singur program de master şi pentru un singur program de doctorat.
  (6^1) Persoana care a beneficiat gratuit de şcolarizare în cadrul unui program de studii universitare finanţate de la bugetul de stat are, în condiţiile legii, dreptul de a urma un alt program de studii universitare în cadrul aceluiaşi ciclu de studii universitare:
a) în regim cu taxă, dacă instituţia de învăţământ superior de stat organizează programul şi în acest mod;
  b) în regim gratuit, cu finanţare de la bugetul de stat, în condiţiile în care persoana achită contravaloarea serviciilor de şcolarizare de care a beneficiat anterior cu finanţare de la bugetul de stat, integral sau parţial, în cazurile în care programul de studii la care a fost admis este organizat doar cu finanţare integrală de la buget.
  (6^2) Încasarea sumei reprezentând contravaloarea serviciilor de şcolarizare se realizează de către instituţia de învăţământ superior de stat care a asigurat şcolarizarea, aceasta având totodată dreptul de a stabili ca plata efectivă a sumei să se realizeze şi în tranşe/rate. Sumele încasate se fac venit la bugetul de stat.
  (6^3) Cu ocazia înmatriculării persoana prevăzută la alin. (6^1) prezintă dovada că a efectuat/efectuează plata prevăzută la alin. (6^2)."
2.Nu trebuie sa restitui bursa de merit, nu exista nici o prevedere legala in acest sens.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La a doua faculate nu mai poti beneficia de primii doi ani finantati de la buget

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu n-am auzit asa ceva. Dar stiu ca daca mergi la o a doua facultate nu o sa mai intri la buget, chiar daca mergi acolo cu 10 pe linie laughing. Doar la prima facultate ai dreptul asta.

De ce sa te lasi?

| vlady434 explică (pentru anonim_4396):

Stiu ca o sa intru la taxa, dar poate exista sansa sa urc la buget. Si in plus, am auzit ca statul iti plateste 4 ani de scolarizare... eu as mai avea inca 2. Si la facultatea la care vreau sa dau, se fac doar 3 ani, deci platesc unul. Vreau sa ma las pentru ca simt ca nu mai pot face fata. Sunt la automatica in Craiova, sectia calculatoare. Cand am venit aici, speram sa se faca matematica si fizica, dar predomina nesperat de mult, programarea, la care nu ma descurc prea bine.

| Zaygon a răspuns (pentru vlady434):

Ai crezut prost. Calculatoare e combinatia dintre info si electronica dar mai mult catre info. Iti zic asta ca si eu sunt anul 2 la calculatoare la Cluj. La automatica e mai putina programare.

Din ce stiu si eu ai 4 ani bugetati asa ca daca te duci la alta facultate ai mai avea 2. Iar la chestia cu bursele nu cred dar cel mai bine e sa intrebi la secretariat ca acolo te pot lamuri.

Si stai relax ca nu esti singurul care a vrut sa renunte. Semestrul asta am crezut ca imi dau cu caramida in cap, noroc cu oameni care m-au sustinut.

| vlady434 explică (pentru Zaygon):

Daca zici ca esti anul 2 calculatoare, inseamna ca stii despre ce vorbesc. Crede-ma, ca daca n-ar fi atatia oameni falsi si CORUPTI, ar fi chiar acceptabila, dar ei nu sunt pusi acolo ca sa ne invete ceva, pentru ca tot singuri invatam; sunt pusi acolo ca sa ne faca viata grea...

| Zaygon a răspuns (pentru vlady434):

Aici gresesti putin. Eu fac si modulul pedagogic si chestia asta cu lasatul sa invatam singuri e parte a metodelor moderne venite din afara. Am avut profi si profi pana acum. Sunt unii pe care ii apreciez si ii stimez enorm si sunt unii... mai bine tac. Chiar discutam cu colegul de camera si oriunde ai merge nu ti se va da mura in gura. Uite eu de exemplu am avut 2 proiecte semestrul asta si la unul dintre ele ce am facut la laborator m-a ajutat in proportie de maxim 30% si mai mult am invatat pe cont propriu de pe stackoverflow si alte siteuri iar la celalt proiect a fost ceva de genu: aveti de facut asta si asta descurcati-va, tot ce am facut la curs si la lab daca m-a ajutat 25% si in rest a trebuit sa fac munca de documentare de unul singur(traiasca w3school). Cel putin la facultatea asta mai mult inveti din proiecte si cautand pe net decat cu ce ti se preda si cum zice proful meu de poo: noi nu putem preda tot, noi va aratam calea si depinde numai de voi daca vreti sau nu sa mergeti pe acolo. Cel putin in domeniul asta al calculatoarelor unde tehnologia evolueaza de la zi la zi depinde numai de tine sa te documentezi. Si cum ziceam, inveti mai multe din chestile practice decat din examenele scrise.

| vlady434 explică (pentru Zaygon):

Poo si ASC, iubirile mele de semestrul asta... laughing

| Daria330 a răspuns:

Sora mea a facut 3 facultati pe jumatate si a trebuit sa plateasca doar anii pe care i-a facut.