| AndreiBivolaru a întrebat:

Salut TPU.
Sunt in Turcia si vreau sa aduc in Romania niste tigari si nu stiu cate am voie. Tin sa mentionez ca sunt cu avionul. Sunt interesat de Backwoods, cate bucati am voie?

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Sunt permise a fi importate în scutire de taxe vamale, TVA şi accize următoarele bunuri...
- 200 țigarete, în cazul călătorilor care sosesc în România din țări terțe, folosind transportul aerian

sau de 5x mai puține, cu alt mijloc de transport

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula ai voie cu 200 de tigari (10 pachete a 20 de tigari).

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu te lua dupa raspunsurile nimanui! Citeste legea pe site-ul vamilor: https://www.customs.ro/......-comunitar

| Violleta2022 a răspuns:

1 singur cartus de tigari.

| sierra1 a răspuns:

~ Salontanul : Nu te lua dupa raspunsurile nimanui!~

mami, e exact legea in vigoare da' n-ai tu treabă cu ele!

| AvakinAndrei a răspuns:

Și mama a vrut sa ia țigări din Turcia, dar i le-a cumpărat niște rude. Poate cumpara pana la 6 cartușe, dar nu sunt sigur dacă mai puțin sau nu. Ai grija sa nu te ia la controlat, ca poate sa interpreteze ca faci trafic de țigări. Baga le intr-o punga de la Duty Free și ai scăpat