| Iulio01 a întrebat:

URGENT.
Tatal meu lucreaza la o firma. Nu vreau sa dau nume. Dupa ce a predat cererea de preaviz pentru a-si da demisia, ziua urmatoare seful lui i-a dat o hartie intitulata "DECIZIE DE IMPUNERE" in care ii spune ca in vederea recuperarii sumelor cheltuite de societate cu el cum ar fii : analize medicale, card, transport, arr ii cer 7820 de lei.
Iar la final scrie: In urma achitarii sumei datorate se accepta cererea de demisie.
Eu ma intrebam : au dreptul sa ii ceara aceasta suma de bani?
Transportul sau analizele medicale nu sunt asigurate de ei?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tatal tau sa citeasca cu atentie contractul individual de munca.
De obicei, atunci cand o firma acorda anumite facilitati/bonusuri le acorda in schimbul obligatiei angajatului de a lucra o anumita perioada la firma, daca nu respecta aceasta obligatie atunci este obligat sa plateasca aceste cheltuieli facute de firma, proportional cu perioada in care nu a mai lucrat. De asemenea se poate ca tatal tau sa fi semnat un angajament in acest sens.
Daca nu este prevazut in CIM si tatal tau nu a semnat vreun angajament atunci nu poate fi obligat sa plateasca.
In orice caz firma trebuie sa-i primeasca si sa accepte demisia, indiferent ca tatal tau este sau nu obligat sa plateasca o despagubire. De asemenea si tatal tau trebuie sa respecte perioada de preaviz, altfel firma ii poate desface disciplinar CIM.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Societatea era obligata (s-au s-a obligat prin contract) sa cheltuie acele sume. Cererea de demisie se accecepta nu se discuta. Pentru precizari de specialitate iti indic sa intri aici: http://www.avocatnet.ro/
Fa-ti cont si intreaba acolo.

| darrio2007 a răspuns:

Depinde ce scrie in contractul lui de munca. Daca este obligat prin contract sa lucreze o anumita perioada la acea firma.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce scrie in contract