| puscahoreangaion a întrebat:

va rog sa ma lamuriti cum se calculeaza pe pasi mici cota indiviza a unui apartament din suprafata totala a unui bloc?
ma intereseaza formula de calcul am inteles ca este vorba de regula de 3 simpla!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se face raportul dintre suprafata totala comuna si suprafata totala a apartamentelor din bloc si apoi, pentru fiecare apartament in parte, se inmulteste acel coeficient cu suprafata apartamentului.
Ex.: suprafata comuna - 100 mp; suprafata totala a apartamentelor - 1.000 mp; coeficient - 100:1.000=0,1; suprafata apartamentului tau - 75 mp; cota indiviza aferenta apartamentului tau - 7, 5 mp (75 x 0, 1).
Tot folosind coeficientul acesta se face si repartizarea cheltuielilor cu spatiile comune.

| puscahoreangaion explică (pentru Ioandelasal):

Cum se face raportul din suprafata totala comuna si suprafata apartamentelor domnule IOANDELASAL?

| Ioandelasal a răspuns (pentru puscahoreangaion):

Se aduna toate suprafetele comune si toate suprafetele apartamentelor si suprafata comuna se imparte la suprafata apartamentelor si se obtine coeficientul de repartizare. Ti-am dat si un exemplu.