| andrenein a întrebat:

Salut TPU.
Vin cu o problemă mai complicată... Cam cum e de obicei viața cu vecinii la bloc?
Recent, s-a asfaltat parcarea din jurul blocului în care locuiesc dar nu s-a făcut încă delimitarea cu numărul locurilor de parcare.
Problema apare aici:
- am vrut să lăsăm mașina avariată în urma unui accident pe locurile aflate în fața ferestrei că să o putem vedea, însă m-a oprit șefa de scară spunând că toate locurile de acolo(4 la număr) sunt ale ei și că nu putem parca.(deși am întrebat-o dinainte dacă am putea lăsa doar până se repară mașina, 2-3 zile, știam că dânsa oprește de obicei acolo).
Este posibil așa ceva? Locurile nefiind delimitate/numerotate cum poate să îmi zică ea că sunt ale ei?
Se pot ține mai multe locuri de parcare pentru un singur apartament?
Mi se pare cam mult pentru 4 mașini, mai ales că nu suntem singurul bloc din zonă. Precizez că nici nu mi-a arătat ceva documente care să îi confirme spusele.
Aș vrea doar să îi dau peste nas un pic deoarece aveam nevoie de ajutor și până la urmă suntem vecini de vreo 25 de ani.
Scuze de povestea lungă și poate un pic puerilă.
Dau fundiță.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Spațiul din jurul blocului condominium- asociație de propietari este proprietate comună a locatarilor. În acest caz, utilizarea lui ca loc de parcare, repartiția se stabilește de către adunarea generală a propietarilor și nu la decizia discreționară a unui locatar, șef de scară. Asta să îi spui.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Din ce stiu eu de la primarie se poate inchiria maxim 1 loc pe apartament. Tu parcheaza masina acolo sa cheme politia locala daca are acte legale pe locuri.

| andrenein explică (pentru suntserios):

Mulțumesc frumos de răspuns!

| relian a răspuns:

Deci tu ai vorbit cu ea dar nu ai discutat cu ea ce ai scris pe aici? Tie rusine sau ce anume? Ati fost fata in fata, trebuie sa-i spui sa arate unde scrie cas alea ei, si appoi toti din blocu vostru are dreptu la acele parcari in mod egal sau fctie de marimea aptm, asa este logic.
Asa ca fa-ti vant laughing si du-te si abordeazo cu mai mult curaj, daca guita dai si 2-3 perechi de palme laughing

| andrenein explică (pentru relian):

Da mi-a fost rușine? dar cu rușinea mori de foame așa că de acum înainte schimbăm foaia.

| Vântulalb a răspuns:

Uite de aia a ramas ursul fara coada!
4 masini la o familie? Si apoi se plang de lipsa locurilor de parcare.
Fa cum ti s-a spus mai sus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la primarie si vezi daca cineva chiar are luate locurile alea de parcare, daca nu. plateste si rezerva-ti unul.
Daca va comenta, ai actele si poti chema politia.

| andrenein explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc frumos de sfat!

| crysty1222 a răspuns:

Puteai pur si simplu sa parchezi masina acolo indierent de ce spune ea. Atata timp cat locul de parcare nu e delimitat si nu are nici numarul de inmatriculare scris inseamna ca nu e al nimanui. Si chiar daca ar fi al ei, si sa zicem ca cheama politia, pur si simplu spui ca nu stiai pentru ca nu scrie nicaieri in parcarea aia ca locurile ar fi ale ei.
Ce nu inteleg eu, este cum poate ea sa aiba 4 locuri de parcare cand normal se ofera un loc de parcare pe apartament. Are 4 apartamente?