| FuturePlayerFootball a întrebat:

Salut TPU! Vreau sa aflu si eu cum se imparte o avere si daca mostenesc ceva din situatia asta. Bunicul din partea tatalui s-a despartit de bunica-mea (fara acte) si el a trait cu o alta femeie, acea femeie are un copil din alta casatorie. Femeia aceea cu care a trait bunicul meu a murit, iar noi ne-am gandit ca dupa ce moare si bunicul meu sa facem taxa de succesiune sa ne revina averea lui (are multe terenuri scumpe, casa si apartament). Normal singurul mostenitor ar fi tatal meu, omul acela de era copilul femeii nu are nicio legatura de sange cu bunicul. Bunicul meu nu are niciun fel de act de casatorie, divort sau alte chestii. Adica el practic este casatorit cu bunica-mea (dar a decedat acum 30 de ani). El are dreptul sa lase testament altcuiva chiar daca are copii si la copiii lui sa nu le lase absolut nimic?

Răspuns Câştigător
| mi25 a răspuns:

Aici pot fi mai multe situatii.
1. Bunicul tau a facut succesiunea dupa bunica ta? Daca a facut-o, ar putea sa apara alte doua situatii:
- tatal tau, la succesiune, a renuntat in favoarea bunicului; in acest caz, la moartea bunicului se poate face succesiunea, unde ies la iveala si eventuale documente ca: testament, contract de vanzare-cumparare cu renta viagere, clauza de intretinere, uzufruct viager, donatie etc.
- tatal tau nu renuntat si in acest caz el trebuie sa aiba cerificat de mostenitor pe jumatate din partea mamei lui (bunicii tale), adica 1/4 din intreaga avere a bunicului din acel moment. Spun jumatate, deoarece asa prevedea vechiul cod civil. Dar si aici pot interveni anumite situatii, in functie de provenienta imobilelor.
2. Daca bunicul tau a facut contract de vanzare-cumparare, nu mai poate fi atacat pentru rezerva succesorala, deoarece proprietarul poate dispune, prin vanzare, de bunurile pe care le are. Singurele acte ce pot fi atacate dupa moarte sunt: testamentele si donatiile.
3. Bunicil tau nu poate dispune de partea rezervatara a mostenirii prin testament.
4. Daca dupa bunica nu s-a facut succesiunea sau s-a facut si tatal tau are certificat de mostenitor dupa mama sa, tatal sau nu poate dispune de aceasta parte in nici un fel, doar daca semneaza actele de instrainare.
5. Copilul femeii nu are nici un drept. Nici femeia nu are, daca nu sunt casatoriti legitim, decat daca poate dovedi ca a contribuit la crearea acestor bunuri.
Dupa cum vezi, treaba nu este atat de simpla.
Dar pana nu moare bunicul nu puteti face nimic: nici tatal tau si mai ales tu.
In rest ti-a scris Ioandelasal.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate ca bunicul tau sa lase intreaga avere prin testament dar tatal tau poate sa atace acest testament, pe motiv ca s-a incalcat rezerva succesorala si ar obtine jumatate din avere, daca este singurul mostenitor.
Rezerva succesorala este o parte de 50% din ceea ce i-ar fi revenit mostenitorului, in cazul expus tatal tau, daca s-ar fi facut mostenirea legala.

| mi25 a răspuns:

Scuze, la inceput nu am observat ca femeia cu care a trait bunicul tau a decedat.
Baiatul femeii poate avea drept la averea bunicului daca intre bunicul tau si femeie au existat intocmite diferite acte de vanzare, donatie, testament sau chiar intre bunic si baiatul femeii.

| Iote a răspuns:

Tu nu te alegi cu nimic de aici pana la decesul tatalui tau. Dar si bunicul inca traieste. Voi vindeti pielea ursului din padure.