| ionutz2240 a întrebat:

Vreau sa stiu daca poti creste pasari la curte daca stau la oras.
Exista vreo lege de care ar trebui sa stiu?
Dau funda

Răspuns Câştigător
| AlexMh a răspuns:

E curtea ta, e spatiu privat, poti sa cresti si camile daca vrei atat timp cat nu primesti reclamatii de la vecini. Eu am vecini cu gaini si cocosi la capatul blocului care canta in fiecare dimineata de 20 si ceva de ani de zile. Nu le-a zis nimeni nimic. Am avut pana si un vecin care si-a facut crescatorie in balcon de catze si alte pasari de talie mica. Dimineata era o intreaga simfonie ca avea cred ca vreo 5-6 specii diferite. Bine asta a fost obligat sa si le demoleze ca a primit prea multe plangeri, cocosii erau mici copii laughing Se aplica aceeasi lege ca si cu muzica probabil, se pune problema de galagie. Nu o sa vina sa se ia de tine daca nu primesc reclamatii. Inca un aspect pe care sa il iei in considerare este sa le faci curat la timp fiindca daca se "impute treaba", posibil sa le intre mirosul in casa si sa faca scandal happy

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de hotararile Primariei si a Consiliului Local a orasului.
De obicei, in cartierele centrale ale oraselor mari nu se admite cresterea animalelor domestice.
Totusi, exista orase unde se mai pot creste animale, in cartiere periferice.
Ca urmare, mergi la primarie si intereseaza-te daca la adresa dorita este permisa cresterea animalelor.
Pentru siguranta, chiar daca verbal sunt afirmativi, inregistreaza o adresa scrisa si asteapta raspunsul scris de la ei.