| AmNevoieDeTineee a întrebat:

Salut tuturor, am nevoie urgentă de Dvs., deci, eu sunt minor am 16 ani și sunt trecut pe numele tatălui meu, pentru a avea pensie alimentara datorită divorțului între ai mei, problema e ca sora mea e in Germania și o prietena de a ei merge o săptămâna la ea in concediu, oare poate sa ma ia pe autocar prietena soramii dacă eu am procura de la tata pana fac 18 ani dar la notar acea procura e doar pe numele mamei? Gen doar mama sa ma treacă vama, oare ma pot duce cu mama si cu acea procura sa fac un fel de procura pe acea fata sau am
nevoie iarasi de tata?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate, trebuie sa ai declaratia ambilor parinti, autentificata de un notar public, prin care isi dau acordul sa pleci in Germania si indica drept insotitor major acea fata cu care vrei sa mergi. Fata trebuie sa aiba si un certificat de cazier judiciar, in termen de valabilitate de 6 luni.