| jorjan a întrebat:

Salut tuturor am si eu o nelamurire cum as putea afla daca este vreo lege sau cum pot fi consultat gratuit referitor la anumite clauze sau obiectii la un contract individual de munca?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti fi ajutat de sindicat (daca exista la firma respectiva) sau de un prieten jurist, nu exista nici o prevedere privind consilierea gratuita.
De altfel angajatorul trebuie sa-ti explice clauzele obscure si interpretabile, ca sa semnezi in cunostinta de cauza.
Daca ai intrebari punctuale le poti expune pe TPU sau poti sa-mi scrii pe privat. Fii cat mai explicit si clar.

3 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Eu zic sa pui intrebarea aici pentru ca sunt multi juristi si poate te vor ajuta. Legile le gasesti si online, daca stii ce anume cauti.

| mary4048 a răspuns:

Avocatul poporului..sau un avocat care mai face si munca pro bono