| Superceanu a întrebat:

Salut tuturor. În urma cu 5 ani, mi-am tăiat degetul mare de la mana (policele), nu-l mai am de la jumate, de unde se flexeaza. Acum m-am anagajat și colegii spun ca ar fi handicap și m-ar putea scuti de la plătirea impozitelor ce-mi sunt luate din salariu sau mărirea sporurilor. Credeți că e posibil? Mulțumesc

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, e posibil.
Ceri de la medicul de familie trimitere la comisia de handicap. Se face un dosar. Doar ei pot să decidă. Depinde mult de situația dtale socială și de sănătate completă. Certificatul de handicapat se acordă greu și pe criterii destul de stricte prevăzute de lege, plus decizia, aprecierea comisiei. Merită să încerci.

4 răspunsuri:
| Alexandrionelu a răspuns:

Da, este posibil. Întreabă la medic, cred ca este considerat handicap de gradul 3.

| Superceanu explică (pentru Alexandrionelu):

Pe net scrie amputare a 1-3 degete(în afara de polic)

| Alexandrionelu a răspuns (pentru Superceanu):

Fiind vorba de degetul mare, singurul opozabil, ar trebui sa fie inclusa și situația ta într-un grad de handicap. Eu cunosc un caz, dar la el este puțin diferit ca a fost accident de munca.
Părerea mea e sa încerci sa mergi la un doctor specializat în asemenea cazuri și asa aflii sigur.

| Navagio a răspuns:

Da este posibil mergi, acum nu stiu in ce circumstante o sa primesti un grad de handicap. Dar te poti interesa sanse sa primesti acordul sunt.