| Csi_Cojo_1998 a întrebat:

Salut tuturor! Vă cer ajutorul in legatura cu o problema oarecum majora. Sunt clientul unei case de amanet unde am lasat un telefon contra sumei de 400lei. Mai am o zi la dispozitie, conform contractului, pentru a-mi recupera telefonul insa nu dispun de cei 500lei pe care trebuie sa-i returnez (400 valoarea telefonului si 100 comisionul). Am citit iarasi contractul pentru a vedea daca gasesc vreo scapare si singura problema pe care am observato este prezenta greselilor gramaticale pe respectivul contract. Vă intreb, cum m-as putea folosi de aceste greseli pentru a-mi recupera telefonul fara a plati suma datorata? Sau eventual, care dispune de sume colosale de bani pentru a-mi imprumuta 500lei? laughing Multumesc pentru atentie

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-ai cum te folosi de greseli gramaticale pentru a nu respecta contractul, daca prevederile sunt clare si cu aceste greseli.
P.S.Si ai o moralitate foarte scazuta, ai primit banii, cand ai avut nevoie si acum nu vrei sa-i restitui. Chiar daca as fi milionar nu ti-as imprumuta vreun leu.

| johnnny123 a răspuns:

Serios? Vrei sa-ti iei telefonul inapoi gratis folosindu-te de faptul ca in contract existau greseli gramaticale?

Ai mai multe sanse sa te folosesti de faptul ca in Elvetia este ilegal sa tragi apa la toaleta dupa ora 22.00

Ce o sa faci, o sa-i dai in judecata pentru necunoasterea regulilor gramaticale?

| Csi_Cojo_1998 explică:

Problema este cu nu dispuneam de banii aceea, intr-un final am facut rost. Era doar ca o idee, nu as fi mers sa-mi cer telefonul inapoi pe motivul ăsta, intrebarea a fost pur si simplu informativă, nu m-as fi complicat atat de mult pentru o suma atat de mica, doar ca mi se pare ciudat sa gaseste numeroase greseli pe un document oficial.