| ElenaSt2011 a întrebat:

Salut tuturor!

Va rog sa imi scrieti daca o persoana fizica autorizata (PFA) care presteaza pe teren activitati de servicii privind tehnologia informatiei, cod CAEN 6209, este platitoare de TVA?

Eu am auzit ca doar persoanele care fac comert si vand produse catre populatie, sunt platitoare de TVA, daca venitul incasat depaseste o anumita suma (suma pe care nu o cunosc).

Le multumesc anticipat tutror celor care imi vor raspunde!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Plafon pentru care ai obligatia de a te inregistra ca platitorde tva: cifra de afaceri : 65.000 eur.

Mai precis, persoana impozabilă stabilită în România a cărei cifră de afaceri anuală, declarată sau realizată, este inferioară plafonului de 65.000 euro, al cărui echivalent în lei se stabileşte la cursul de schimb comunicat de Banca Nationala a Romaniei la data ADERARII şi se rotunjeşte la următoarea mie, respectiv 220.000 lei, poate aplica scutirea de TVA ( regim special de scutire)

Plafonul pentru a trece de la tva la incasare la tva normal – cifra de afaceri : 2.250.000 lei

Plafonul pentru trecerea de la platitor trimestrial de tva la platitor lunar este cifra de afaceri de 100.000 eur (contravaloarea in lei se determină pe baza cursului de schimb comunicat de BNR valabil pentru data de 31 decembrie a anului 2016 respectiv 4, 5411 ). Astfel plafonul la 2017 este de 454.110 lei.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are importanta ce activitatea desfasoara, important este daca nu depaseste plafonul cifrei de afaceri de 65.000 euro anual sau echivalentul in lei al acestuia la cursul de schimb din data aderarii Romaniei la UE (220.000 lei).