| Claus480 a întrebat:

Salut tuturor.
Va scriu deoarece imi trebui un raspuns urgent si nu stiu daca ceea ce stiu eu este adevarat sau fals.

Eu sunt nascut pe 28.08. 2001 iar peste cateva zile fac 18 ani adica pe 28 acum.
Eu as vrea/ar trebui sa plec din Romania in aceeasi zi in care fac 18 ani. Pe 28 August dimineata la ora 7.30 cu avionul in zbor spre Italia. Deoarece parintii mei sunt acolo iar eu as vrea sa imi petrec majoratul acolo.

Intrebarea mea este urmatorarea:
Pot pleca cu avionul in Italia in aceeasi zi in care fac 18 ani? Avand in considerare ca buletinul meu expira fix atunci dar asta nu e o problema ca il dau pierdut si il fac altul.

Dar ma framanta chiestia asta ca nu stiu daca pot pleca in ziua majoratului meu din tara sigur!

Sper sa ma ajutati va multumesc.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, o sa poti pleca, deoarece tocmai vei fi implinit 18 ani si esti major.
Si nu este nevoie sa declari pierduta CI, CI se poate preschimba cu maximum 180 de zile inainte de expirarea valabilitatii, asa ca te poti duce maine sa depui actele si il vei primi in cca 2 saptamani, deci inainte de data plecarii.

| mihai69 a răspuns:

Dacă ai ȘI pașaport valabil, da. Altfel, dacă ai doar un C.I. expirat - nu pleci nicăieri. Mai bine te duci să-l schimbi.