| Ady_Daniel_1990 a întrebat:

Salut.Un politist poate sa ii faca dosar penal la un copil de 13 ani?

Răspuns Câştigător
| stefan1998_5137 a răspuns:

Nu are cum sa ii faca dosar penal copilului. Eventual poate sa ii faca parintelui acestuia.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Un minor sub 14 ani nu raspunde penal, asa ca nu poate sa-i faca nimeni dosar penal, conform Codului penal, citez:
"ART.113.Limitele răspunderii penale
(1) Minorul care nu a împlinit vârsta de 14 ani nu răspunde penal."
Poate fi atrasa doar raspunderea parintilor sau persoanelor care trebuiau sa-l aiba in supraveghere la data savarsirii faptei ce constituie infractiune.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sub 14 ani nu raspunzi penal., in chimb pot raspunde parintii sau tutorele legal

| RobertSteaua02 a răspuns:

Nu,ii poate face doar parintelui

| doggy123 a răspuns:

Nu...copilul nu are numa 13 ani, trebuie sa aiba macar 14