| aiurearau a întrebat:

Salut un prieten a fost condamnat cu suspendare cand era minor codul penal nou nu era introdus încă nu a trecut perioada de încercare afectează cu ceva noul cod penal? Ii cade suspendarea?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca prietenul tau mai era minor si la data de 1.02. 2014 (data intrarii in vigoare a noului Cod penal) atunci poate solicita instantei inlocuirea pedepsei cu o masura educativa neprivativa de libertate.
Daca la data respectiva era major atunci va trebui sa respecte suspendarea conditionata pe termenul pentru care a fost dispusa. Daca acest termen este mai mare de 4 ani va putea solicita reducerea la 4 ani.

3 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Daca este definitiva, nu.

| drDragan a răspuns:

Doamne ce probleme au unii?
oricum la aceasta intrebare raspunde avocatul sau si mai précis judecatorul

| aiurearau explică:

Da cred ca este definitiva nu a fost atacată cu recurs