| Marian_Claudiu_G._1997 a întrebat:

Un yamaha fzr de 600 de prin 89-90 si puțin, se poate conduce cu A2? Ea are in jur de 350 de kg si stiu ca e raportul cu 35Kw sau ceva de genul, nu stiu cati cai are ???? (cati cai ai voie maxim la a2?)

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului rutier, citez:
"c) categoria A2: motociclete cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0, 2 kW/kg şi care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale;"
Cred ca respectiva motocicleta depaseste atat greutatea, cat si puterea. N-are importanta cati CP are, puterea este in kW.