| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Unui amic i-a fost retinut permisul de conducere pentru 0.08 alcool...
Dupa ce o sa stea acele 3 luni va trebui sa dea din nou de permis sau?
Ms.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Permisul nu i-a fost anulat, doar i-a fost suspendat dreptul de a conduce, asa ca dupa suspendare il va reprimi. De altfel suspendarea se poate reduce la 30 de zile, daca indeplineste conditiile prevazute, citez:
"ART. 104
(1)La cererea titularului permisului de conducere, perioadele de suspendare se reduc de către şeful poliţiei rutiere a judeţului sau a municipiului Bucureşti pe raza căreia a fost săvârşită fapta ori de către şeful poliţiei rutiere din Inspectoratul General al Poliţiei Române.
(2)Perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce se reduce, la cererea titularului, dacă sunt îndeplinite, cumulativ, următoarele condiţii:
a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie;
b) a obţinut permisul de conducere cu cel puţin un an înainte de săvârşirea faptei."

| Donsavas a răspuns:

Nu.