| Adrian02 a întrebat:

Salut, va rog as vrea sa stiu daca imi depun demisia cu 1 februarie firma la care lucrez este obligata sa imi plateasca concediu de odihna aferent acestui an?
De pe anul trecut nu am zile de concediu de luat. Multumesc frumos!

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da! Ai 1, 75 zile pe luna si daca-ti dai demisia la 1 februarie si este la intelegerea ambelor parti, primesti doar pe luna ianuarie. Daca iti depui demisia cu preaviz si trebuie sa mai stai 20 zile (functii de executie) sau 45 zile pentru cei cu functii de gestiune sau de conducere, mai primesti cota parte aferenta perioadei de la 1 ianuarie si pana in ultima zi. Cum pe perioada demisiei nu se acorda concediu, vei primi suma in contra-valoare. Uite un calcul aici: http://bit.ly/38nIVaL

suntserios
| suntserios a răspuns:

O sa iti plateasca zilele aferente perioadei lucrate anul asta. Adica vreo 2