| ElenaSt2011 a întrebat:

Va rog sa-mi scrieti daca banii pe care i-am primit in contul de Paypal trebuie declarati la ANAF (biroul local de finante) cand se depune declaratia 200 privind veniturile realizate in cursul anului anterior.

Presupun ca banii care mi-au fost donati de cineva din strainatate trebuie mentionati la ALTE SURSE, nu-i asa?

Va rog sa-mi scrieti care este legea (si anul aparitiei acesteia) pe care o pot citi, unde scrie daca banii primiti donatie in contul meu de Paypal sunt impozitati si trebuie notati in declaratia mai sus amintita?

Sau banii primiti ca donatie nu sunt impozitati si nu trebuie mentionati in declaratia 200?

Inca ceva: anul trecut am primit o anumita suma de bani (nu mare) in contul meu de Paypal anul trecut, dar, doar mai putin de jumatate din ei i-am transferat in contul bancar curent.

Restul banilor, mai bine de jumatate din suma primita au ramas in contul meu de Paypal ca bani de rezerva.

Atunci in declaratia 200 pe care trebuie sa o depun anul acesta, ce suma sa notez?

Doar suma pe care am transferat-o anul trecut din contul de Paypal in contul bancar curent?

Sau trebuie mentionata toata suma primita in contul de Paypal?

Ideea este ca daca as mentiona toti banii primiti in contul de Paypal anul trecut, as plati impozitul aferent pentru toata suma anul acesta.

Iar daca restul de bani ramasi in contul de Paypal i-as transfera anul viitor (sau peste mai multi ani) din contul de Paypal in contul bancar curent, ar trebui sa platesc DIN NOU impozit pentru aceeasi bani primiti anul trecut.

Asta deoarece cand se face transferul banilor din contul de Paypal in contul bancar curent, apare ca am primit bani in anul realizarii respectivei tranzactii, desi banii respectivi au intrat in contul de Paypal in alti ani anteriori, dar nu au fost retrasi.

Pe scurt, trebuie sa platesc impozit pentru toti banii primiti donatie in contul de Paypal anul trecut, sau impozitul se plateste DOAR pentru suma de bani retrasa prin contul bancar curent iar in anii viitori cand voi transfera restul de bani din contul de Paypal in contul bancar curent voi plati impozitul aferent doar in anul retragerii acelor bani?

Va multumesc tuturor celor care imi veti raspunde.

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pe scurt, te duci la ghiseul unde trebuie sa plătesti si o intrebi pe doamna aceea de acolo ca de aia e pusa acolo sa informeze lumea cu privire la banii care trebuie plătiti, declarati, deci numai ea stie clar ce raspuns sa i ti dea, decat sa stai sa astepti fă o "excursie" pana la sediul unde plătesti impozit si intreaba i, au deschis pana la ora 17.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Imi place ca esti optimist. Du-te tu la un functionar al statului si zi-i de PayPal. Sint inca destui prin banci care habar nu au ce e ala...

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru ca ai transferat banii din paypal in contul tau bancar, se considera venit si fiecare venit trebuei raportat la ANAF.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu primesti constant bani si nu e vorba de sume mare nu e cazul sa declari nimic la nimeni.

in caz contrar, daca vrei sa fii curat ca lacrima, tu declari niste sume pe care le primesti. Nu conteaza ca vin in contul bancar, in paypal sau cash in mana.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca discutam de cateva sute de dolari si nu o suma cu adevarat consistenta, stai calm. Prea mare bataie de cap pentru nimic.

| petitconseil a răspuns:

Se pare ca lucrezi cu sume mari, de iti faci atatea probleme.Nu ai un contabil care sa te ajute cu problema asta? Poti cere sfatul unui contabil in situatia ta, el stie mai bine legile, impozitele.etc.etc.