| ElenaSt2011 a întrebat:

Va rog sa-mi scrieti in ce conditii pot sa imi dau DEMISIA la zi. Daca as face-o, ce consecinte negative ar avea asta asupra mea? Mentionez ca vreau sa-mi dau demisia la zi, in primele zile ale lunii viitoare (exemplu, pe 3 octombrie - pica sambata). Nu stiu daca ziua din care nu voi mai veni la munca trebuie sa fie neaparat in timpul zilelor lucratoare (adica de luni pana vineri). Avand in vedere ca lucrez intr-un hotel, unde toti angajatii vin la munca si sambata si duminica, teoretic ar trebui sa fie posibil sa incetez munca intr-o zi de sambata. Credeti ca ar putea sa-mi taie din salariul pe ultima luna de munca, chiar daca voi lucra intreaga luna? (Asta daca imi voi depune demisia la zi). Stiu ca in contractul de munca scrie ca in caz de demisie trebuie sa stau in preaviz timp de 2 saptamani, DAR ma tem ca astfel voi adauga alte saptamani de MUNCA NEPLATITE. Lucrez in acel hotel de la 1 noiembrie 2019. Anul trecut doar de Craciun au primit toti angajatii salariul intreg. Pentru luna decembrie am primit salariul in 3 transe: o parte la final de februarie, alta parte in iunie parca, (cand m-a rugat sa vin la munca timp de 2 saptamani) iar restul de 400 de lei pe data de 1 august, pentru a reveni la munca din concediu. Pe timp de iarna erau putine camere vandute la hotel, deci chiar nu avea bani sefa sa ne plateasca. Am inteles-o si nu am acuzat-o. Dar in AUGUST hotelul a fost PLIN in majoritatea zilelor, (era lumea in concediu), camerele s-au vindut mai scump dar si alti angajati au primit DOAR PARTIAL salariul, desi incasarile au fost mari. Pe 9 septembrie mi-a trimis in cont 500 lei, NU a scris pe care luna. Mai am de luat pentru februarie, 3 saptamani in martie, 5 zile in iunie, august, septembrie. Cand o intrebam despre salariu, sefa zicea ca sa vada ce incasari vor fi, ca are si alte cheltuieli. E drept ca plateste chiria la hotel (2000 euro lunar pentru un hotel cu 18 camere, restaurant, curte, crama, bucatarie, loc marisor pentru parcare), plus spalatoria unde sunt duse saptamanal lenjeriile de pat, curentul, gunoiul, taxa lunara pentru firma de securitate, booking-ul. (Acestea sunt cheltuielile despre care stiu eu, e posibil sa fie si altele). Eu ma multumeam daca primeam salariul chiar si o data la 2 luni (avand in vedere ca ma apropii de 50 de ani, e mai dificil sa imi gasesc loc de munca). In iarna credeam ca odata cu venirea primaverii, urmau sa vina mai multi clienti si vor fi incasari mai mari, deci si posibilitatea de a ni se plati salariile restante. Dar, a venit covidul si hotelul a fost (semi) inchis cateva luni. PROBLEMA este ca firma fiind in INSOLVENTA, degeaba li se face RECLAMATII la ITM. O fosta colega s-a interesat si i s-a spus ca fiind firma in insolventa, NU pot fi luate masuri impotriva ei si va plati angajatii cand vor avea bani. SINGURA SOLUTIE pe care o vad, este sa-mi dau demisia la zi. Daca imi va cere sa stau in preaviz 2 saptamani, voi accepta doar dupa ce voi primi intai o parte din salariile restante (caci toate lunile restante sigur nu le pot (sau nu vor) sa le plateasca simultan. Nu stiu cum imi voi recupera salariile restante, avand in vedere ca firma e in insolventa, sefa si fiica ei nu vin la hotel perioade lungi (mai au firma de catering in sudul tarii), deci nu dau ochii cu ele. In plus, salariile le-au dat direct in mana, am semnat doar o foita pe care scria Dispozitie de... (plata) catre casierie si NU am primit fluturas lunar unde sa scrie cat la suta s-a platit pentru CAS, fond de pensie si altele. Doar pentru prima luna de munca am semnat o foaie in care confirmam ca am primit salarul in intregime. Daca mi-ar fi trimis salariile in contul bancar, puteam dovedi pe care luni de munca am fost platita. Deci si daca as vrea sa dau firma in judecata pentru ca nu mi-a platit salariile, nu am cum dovedi asta si m-ar putea acuza de calomnie (Doamne fereste). In plus, credeti ca reprezentantii firmei ar putea cere ca procesul sa fie tinut in judetul Mehedinti, unde au domiciliul sefele? Caci asta ar fi o cheltuiala in plus pentru mine. Cunoasteti pe cineva care sa fi fost intr-o situatie identica sau asemanatoare cu a mea? Daca da, cum au rezolvat problema? Ce ma sfatuiti sa fac pentru a primi salariile restante? Daca nu se va putea pe cale amiabila, singura solutie pe care o vad este un proces la tribunal, dar nu pot sti daca nu cumva au pile acolo - ar castiga firma iar eu as pierde cu dreptatea in mana. Le multumesc anticipat tuturor celor care imi vor raspunde.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa-ti dai demisia oricand, regula este sa respecti perioada de preaviz prevazuta in contractul individual de munca. Daca nu o respecti iar angajatorul nu renunta la perioada de preaviz atunci iti poate fi desfacut contractul individual de munca pe motive disciplinare, respectiv pentru absente nemotivate.
In toate cazurile trebuie sa fii platita pentru perioada lucrata.
Daca firma este in insolventa atunci toti salariatii sunt, din oficiu, creditori ai firmei si vor fi platiti pe toata perioada lucrata, nu este nevoie sa dai firma in judecata.

| Iote a răspuns:

Daca in contract scrie preaviz, trebuie sa-l respecti. Si acele zile vor fi platite. In rest, nu stiu sa te indrum. Dar o pot face cei de pe avocatnet.ro. Intreaba-i.