Întrebare recomandată | Drsss a întrebat:

Vara aceasta o sa plec in Anglia, am 17 ani si o sa ma duc cu o cunostinta cu avionul. Ce acte imi trebuie mai exact? Daca parintii mei sunt despartiti si am ramas la maicamea imi trebuie procura de la amandoi sau doar de la un parinte? Multumesc, funda

Răspuns Câştigător
| InteractiV a răspuns:

Daca esti minor, ai nevoie de procura, e de ajuns ca procura sa fie facuta de un parinte insa trebuie sa fie semnata de amandoi. Pentru ca daca unii din parinti nu este de acord, nu ai voie. Cunosc un caz in care tatal a parasit tara cu fiul minor fara acordul mamei. Au fost reintorsi de urgenta in tara, iar tatal a fost amendat.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de declaratii notariale de la ambii parinti, prin care isi dau acordul sa pleci in strainatate si indica drept insotitor major pe acea cunostinta. Aceasta trebuie sa aiba si certificat de cazier judiciar. De asemenea parintii pot indica drept insotitor major si personalul de bord de pe avion, fiecare companie aviatica are un asemenea serviciu dar la unele este cu plata unei taxe.

| Drsss explică (pentru Ioandelasal):

Daca mama mea este in Anglia poate sa o faca si de acolo?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Drsss):

Da, poate, la orice reprezentanta diplomatica a Romaniei (Ambasada ori Consulat) din Anglia.

| Drsss explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc frumos