| Gică2111 a întrebat:

Vineri pe 23 Februarie când mergeam spre scoala un tigan cu care am mai avut probleme a început să mă caute de țigări sau bani cu inca 3 băieți.
I-a pus pe băieții ăia 3 să-mi ia banii in același timp lovindu-mă in stomac, frunte, piept.Nu sunt genul de persoana bleagă dar când au sărit toți pe mine nu puteam face nimic le-am spus alor mei care au sunat-o pe diriga și a spus că vorbește cu diriga țiganului.
Astăzi când eram în curtea scolii țiganul era singur și mi-a reproșat că își bagă **** in ochii mei, nu l-am băgat în seamă.
Astăzi când sa ies de la scoala eram pe hol cu un prieten au apărut 2 matahale care m-au bagat in baie pe mine și pe prietenul meu, am fost lovit în cap cu un fier de la suportul de scaun, cazusem eram amețit și când sa mă ridic a apărut tiganul in fuga cu un briceag care mi l-a infipt in picior.
Prietenul respectiv cu care eram in baie a fugit la jandarmii din fața scolii.
M-a luat salvarea maică-mea era să leșine când m-a văzut cu capul spart curgând șiroaie de sânge.
Tiganul și cu prietenii lui mi-au spus prietenii pe mess că încă nu i-a găsit poliția.
Întrebarea este pot cere daune, despăgubiri și tiganul scapă doar cu o amendă și cu dosar penal?

3 răspunsuri:
| REMiXDJ a răspuns:

Faceti plangere penala la Procuratura impotriva acelui tigan specificand expres ca ati fost atacat, amenintat cu moartea si ca ati fost lovit in cap si taiat la picior cu un cutit si ca tiganul impreuna cu alti complici v-au atacat si va privat de libertate.Acelasi lucru cu ce v-am scris aici faceti si la Tribunal = ai deschideti proces - adica al dati in judecata.Sa aveti de la spital certificat medico-legal de spitalizare cat mai multe zile iar in certificatul medical sa se mentioneze clar si expres ca ati fost adus cu salvarea la spital si ca aveti vatamari corporare in urma unui atac cu cutit si obiect contondent la cap din partea unor persoane ce te-au amenintat cu moartea.Trebuie sa faci si reclamatie-plangere si sa declari acest eveniment cu ce ai patit si la sectia de politie totul in detaliu ce s-a intamplat, cum ai fost atacat, etc. Daca s-a sunat la 112 si a venit salvarea de urgenta sa te ia, ai nevoie de la Politie de o dovada, o hartie cum ca s-a sunat la 112 si ca ai fost dus la spital cu salvarea in regim de urgenta.Cauta si cine sunt complicii tiganului cei 3 baieti, iti trebuie numele lor si alte date ce poti afla despre ei si ai mentionezi ca nume in toate declaratiile ce le dai si la Politie, la Procuratura si la Tribunal.Trebuie sa luati si legatura cu un avocat mai cu experienta, sa ai spuneti detaliile toate si o sa va spuna si alte detalii cum se procedeaza legal. Oricum sa nu dati la pace cu tiganul indiferent de situatie - ai faceti plangere penala si ai deschideti proces la tribunal. Cereti daune morale cat mai mari si plata spitalizarii si a recuperarii ranilor ce vi le-au facut.Acocatul daca este mai batran are experienta si o sa va spuna ce suma maxim puteti cere = aceasta suma poate depasi si 50.000 de dollari daca vatamarea corporala a fost grava si agesorii v-au privat de libertate si amenintat cu moartea. Tiganul daca este major sau minor in ambele cazuri va face puscarie in conditiile legii - fapta care au facut-o se incadreaza doar la arestare si la puscarie minim 1 an, posibil si mai mult.Nici un judecator nu lasa in libertate astfel de tip de huligani.

Răspuns utilizator avertizat
| Ak40 a răspuns:

Iti recomand sa schimbi si prietenul daca zici ca a fugit