Întrebare recomandată | catalin_8409 a întrebat:

Salut, voi stiti ceva de o lege care intra in vigoare de la 1ian si care spune ceva de genu cum ca permisul de conducere se ia de la 21 ani, nu de la 18? Mie mi se pare o chestie ciudata, mai bine ar fi mai stricte regulile de a l obtine.

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legea 203/2012, prin care a fost modificata OUG 195/2002 (Codul rutier) intra in vigoare de la 19 ianuarie 2013 si varsta pentru obtinerea permisului de conducere difera de la o categorie la alta, este intre 16 ani si 24 ani, citez:
"(4) Vârsta minimă pentru obţinerea permisului de conducere este de:
a) 16 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule AM, A1 şi B1;
b) 18 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule A2, B, BE, C1, C1E şi Tr;
c)20 de ani împliniţi, dacă persoana are o experienţă de cel puţin 2 ani de conducere a motocicletelor din categoria A2, sau 24 de ani împliniţi, pentru motocicletele din categoria A;
d) 21 de ani pentru categoriile de vehicule C, CE, D1 şi D1E, precum şi pentru triciclurile cu motor din categoria A;
e) 24 de ani pentru categoriile de vehicule D, DE, Tb şi Tv."

| unknownn a răspuns:

Doar la categoria C se aplica regula asta.

| onasis1961 a răspuns:

Nu este vorba de vârstă! Stiu ceva de 13 ianuarie, unde cei ce au scutere şi atw-uri vor fi obligaţi să aibă atestat.

| Eღilia62 a răspuns:

Buna.Nu era asa legea propusa.Se refera doar la obtinerea permisului categorie C de la 21 de ani si trecerea prin 2 examene teoretice si unul practic la proba pentru B, care se poate da la 18 ani.

| akka4 a răspuns:

Nu ai inteles tu bine. Se vor modifica examenele de conducere ceea ce mi se pare corect. Cine vrea permis de conducere, sa puna mana sa invete. Dar varsta nu se schimba. Asa ceva este clar imposibil.

| catalin_8409 explică (pentru akka4):

Ok multumesc frumos. Sper ca pe viitor sa fie mai stricte regulile de a obtine permisul de conducere. Nu spun asta pentru ca am permis (am 17ani ) dar cum ai spus si tu cine vrea permis sa INVETE!

| Lapusneanu a răspuns:

Nu exista o astfel de lege.

| AmxMod a răspuns:

Eu nu cred ca se va pune aceste lege in vigoare de la 1 ianuarie, permisul se va lua tot asa de la 18 ani, parerea mea

| macs3k a răspuns:

Eu nu stiu nimic dar ar fi chiar aiurea!straight face

| catalin_8409 explică (pentru macs3k):

Frate crede-ma ca ori la 18 ori la 21 e cam tot aia. Degeaba o sa se aplice legea asta ca tot sa fie accidente si....etc. Ce vor sa zica, ca la 21 ani e mai pregatit sufleteste sau ce pana mea? Aia e alta treaba ca se dau permise pe spagi la toti prostii.

| oxic a răspuns:

Legea ramane la fel modul de intrepetare este diferit.
Deci daca ai doar 18 ani, poti sa dai pentru cat A, B, BE si pentru subcategoriile, C1, C1E,TR.
Iar pentru celalalte categorii trebuie sa ai cel putin 21 de ani impliniti.
NU ITI MAI DA DREPTUL SA CONDUCI TIRUL DE LA 18 ANI.