| anonim_4396 a întrebat:

Voi sunteti de acord cu alegerile anticipate? De ce sa nu astepte pana la toamna cand trebuie sa mareasca si pensiile? Mergeti la vot daca se fac anticipate?

Răspuns Câştigător
| Osneros a răspuns:

Mulți votează PNL să nu iasă pesede, că dacă votează USR e posibil să iasă tot pesede.

25 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

I-as vrea adunati pe toti si impuscati. Toti nenorocitii din pesede si penele - cu exceptia alora care chiar au mai facut ceva pentru oameni, de-alde Bolojan. Nu, imbecilii care au marit salarii si pensii fara nici o noima nu merita ridicati in slavi, ci impuscati! Ca sa iti raspund intrebarii, ma duc la vot oricind se vor face, votez cu mare scirba anti-sistem. Peneleul au demonstrat ce nemernici sunt si o fac cu fiecare zi care trece, insa multi vor vota ca idiotii cu ei. Ne meritam soarta...

| RAY a răspuns:

Da,nu se mareste nimic, preturile cresc in fiecare zi, degeaba cresc pensile, salarile daca e tot mai scump iar EURO creste tot mai mult, merg si votez udmr ca nu am de ales

| mgtow a răspuns:

Sa faca bors, oricum nu cred ca PSD castiga... o sa-i execute din nou astia din strainatate cu voturile.

| AC4S4 a răspuns:

Da. E bine sa le avem cat de repede. Nu exista o majoritate in Parlament.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ar fi o idee buna pentru ca tara e intr o criza politica. E clar ca guvern psd nu o sa avem prea curand deci pentru a putea avea un guvern care sa faca si treaba e nevoie si de majoritate in parlament. Eu cred ca ar fi o idee foarte buna sa fi in acelasi timp cu localele. Se va economisi si foarte mult

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Osneros):

Ce logica de fier... "daca nu imi place sa maninc porc, hai sa comand vita, chiar daca eu as vrea pui, ca e posibil sa nici nu gateasca vita, chiar daca toti de la masa noastra am vrea pui"

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Pai nu exista o majoritate in Parlament?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru AC4S4):

Pai psd-pro ro nu e o majoritate?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

O majoritate de aceeasi culoare politica ca guvernul? Hai ca ai inteles bine ce am scris...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Pai si de ce ne trebuie anticipate? daca in parlament exista o alta majoritate?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Cand il va pe Rares Bogdan si pe Orban imi vine greata. Doua vulpi cu coada ascunsa sub cojoc. Mai bine nu merg la vot decat sa votez smecheria de anticipate a sefilor din PNL. Lasati alegeri la termen si mariti pensiile cum ati promis. A, nu mai aveti bani, atunci de ce ati promis? Daca ii apuca toamna nu mai voteaza nici un pensionar PENELE pentru ca nu au primit nimic din ce s-a promis. Asa cred.
Vor cat de repede alegerile cat mai crede lumea in ei, daca vad ca totul a fost o minciuna si iau masuri de austeritate cu taieri de salarii si pensii in loc de dat...e grav

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca majoritatea asta nu va vedea niciodata un guvern.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce ai impresia ca PNL a promis pensii si mariri de salarii?

Poate ai uitat cine a marit pensiile dar nu pe loc ci cu banii promisi tocmai in toamna cand stiau ca nu vor mai fi la guvernare. A jucat extraordinar de bine PSD. Practic a inchis gura unor pensionari fara nici cea mai mica intentie de a le da pe bune bani si cu intentia sa se sparga buba asta in capul altora.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Asta inseamna ca se incalca Constitutia nu ca ne trebuie anticipate

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Sau nu. Ca in art 103 zice de majoritate absoluta, si nimeni nu are asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Si daca era Ponta presedinte si pnl avea 45%, usr 45% si pmp 10% putea sa-i refuze?

obligativitatea de la art.103 are legatura doar cu procedura consultarii, daca exista un partid cu majoritate absoluta, presedintele nu e obligat sa consulte toate partidele. daca nu exista, e obligat sa caute o majoritate, nu sa forteze artificial dizolvarea parlamentului

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, cel puțin daca nu era o alianță electorala oficială... Dar om vedea ce zice ccr luni, parca pe asta a fost contestata numirea lui Orban

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Luni ar putea sa pice extrinsec fiindca nu exista blocaj daca s-a continuat procedura si sa nu mai analizeze problema intrinsec

| AC4S4 a răspuns (pentru anonim_4396):

PSD are 133 de deputati si 69 de senatori.
PRO-RO are 21 de deputati si 3 (?) senatori.

In total au 226 de parlamentari, majoritatea fiind de minim 233.

Nu, nu avem o majoritate. In plus, sunt destui din PSD care nu ar dori o alianta cu Ponta (Olguta si prietenii de exemplu). La fel si din PRO-RO. Si, din cate stiu, PSD a hotarat ca alianta cu PRO-RO sa ramana doar la nivel local.

| goguPatent a răspuns:

Nu sunt de accord. Era o treaba daca le faceau anul trecut. Acum ce rost are. Sta tara fara guvern 3 luni pentru a câștiga 3 luni in care oricum nu apuca ei sa faca reforme.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Meh, 7-0 si 2 abtineri, niciun contra...eu ma asteptam sa fie mai strans

deci nu merge cu propuneri la misto

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda, dar aparent s au pronuntat pe faptul ca Orban a fost demis de parlament si Iohannis nu trebuia sa il desemneze iar... nu ca nu era un premier propus de majoritate...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Scrie exact inverslaughing
putea fi propus tot orban, dar sustinut de o majoritate

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Curtea a constatat, în esență, în acord cu Decizia CCR nr.80/2014, că desemnarea candidatului la funcția de prim-ministru trebuie să aibă ca scop asigurarea coagulării unei majorități parlamentare în vederea formării unui nou Guvern.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, asa este, nu am apucat sa citesc in detaliu