| Meeee2 a întrebat:

Salut, vrea cineva sa vorbesca cu mine? Sunt foarte stresat, cineva vrea sa ma bata, nu mai ies din casa, sunt persoane periculoase care mă urmaresc sa ma bata. Ajutor va rog, ce sa fac? Nimeni nu ma ajuta, sunt singur.

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cum esti singur?
Nu ai parinti?
De ce nu le spui parintilor ce se inatmpla, sa ia ei atitudine?

| Meeee2 explică (pentru Violleta2022):

Parintii mei nu sunt in stare sa se apere pe ei nu miau oferit protectie niciodata

| Violleta2022 a răspuns (pentru Meeee2):

Atata incredere ai tu in parintii tai?
Si cum crezi ca te vei apara, daca vii aici si intrebi?
Crezi ca vine vreunul de pe acest forum, sa te apere?
Raman la parerea ca trebuie sa le spui parintilor tai!

| LPCTSTR a răspuns:

Incearca sa te linistesti si sa te asiguri ca perimetrul locuibil este sigur incuiat.

| Donsavas a răspuns:

Poti sa faci plângere la poliție daca te amenința cineva. Discută cu un polițist sa vorbeasca cu părinții tăi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbește cu mine, te pot ajuta acolo cu un sfat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Când ieși undeva ai grija sa fi cu cineva cu tine cel puțin pana se liniștesc apele. Totuși îți recomand să le spui părinților dacă vei păți ceva se vor ocupa ei. Ai grija seara pe unde mergi și nu umbla singur.
Pari minor din poze nu cred ca niște adulți își vor pune mintea cu tine, dacă nu le ai subtitrat nici tu nici prietenii tai nu ai de ce sa îți faci griji. Politia te va apara dacă părinții nu.

| împreunăfacembine a răspuns:

Salut,

Oricine ai fi, atunci când vine vorba de asemenea situații, este foarte important să ai grijă de tine.

Nu cunosc situația ta, doar ce ai explicat și pe baza informațiilor oferite de către tine, voi încerca să îți ofer câteva sfaturi.

1. Dacă crezi că persoanele care te urmăresc, te pot și înțelege în același timp, atunci încearcă să iei legătura cu ele și să le ceri să te lase în pace.

2. Apelează la familie, la prieteni si spune-le situatia in care te afli. Poate ei vor reusi sa te ajute mai mult.

3. Daca situatia este foarte grava, apeleaza la politie pe motiv ca esti urmarit si nu te simti in siguranta. Desigur, le vei explica intreaga situatie.

Inainte de toate, te rog sa incerci sa iti pastrezi calmul.

Sper sa treci cu bine peste si sa stii ca imi pare rau dd tine!?

| Meeee2 explică (pentru împreunăfacembine):

Mulțumesc

| Meeee2 explică (pentru împreunăfacembine):

Ideea e ca am cazut in asta fara sa vreau eram pe drum cu cativa preiteni mai prosti si politia era in urmarire iar aceea masina a virat la dreapta in zona in care locuiam
Iar politia in timp ce veneam a oprit si a intrebat daca am vazut vreo masina iar eu n-am zis nimic in schimb prieteni mei au zis ca nu si ca a virat la dreapta politia s-a intors iar dupa le-a prins se ocupau cu tigari si momentan nu stiu sigur daca s-a aflat asa am auzit ca mi-au pus gand rau sunt foarte periculosi iar eu nu am nicio vina nu ma va crede nimeni iar pe mine nu are cine sa ma apere logic prieteni mei sunt vinovati dar sunt sigur ca ar zice ca si eu am zis

| Guraleului321 a răspuns (pentru Meeee2):

Daca tie frica uitate si tu ai grija de tine.
Cand ii vezi ocolește, fugi la poliție undeva la oameni tipa urla fa ceva nu sta fără să zici nimic!