| anonim_4396 a întrebat:

vreau sa cumpar un pistol airsoft, in scop de autoaparare, e bun de ceva? sau ma apar cu el doar de gandaci si pisici? am nevoie de vreun act?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cumva faci confuzie intre replicile de arme tip airsoft si armele cu aer comprimat?
Primele nu sunt bune pentru autoaparare, cele cu aer comprimat sunt bune.
Replicile airsoft nu necesita nici un act, singura conditie este varsta de 18 ani.
Armele cu aer comprimat necesita o autorizatie de la politie.

| Hammurabi a răspuns:

Nu necesită nici un permis dar legal nu ai voie să-l folosești pentru autoapărare, nu ai voie să-l porți la tine.
Da, unele modele sunt destul de periculoase dacă tragi din apropiere in zona feței/capului. Acea bilă dacă nimerește în gât în zona carotidei poate provoca moartea.

| oprescudorin11 a răspuns:

Unul din 1000 de americani au arme adevarate! Zicea un post de TV>
Daca vrei sa te aperi, nu ai timp! Important e sa ataci primul! Dar atunci esti CRIMINAL!
Trebuie sa alegi!
Gandacii (si cei umani) pot fi anihilati si cu insecticide!

| oprescudorin11 a răspuns:

In general, LEGILE au aparut dupa precedente!

TU POTI CONSTRI LEGEA!
Daca te bazezi pe 'legile altora' sigur vei muri mahnit, si inaintea lor!

| SallyEMO a răspuns:

Din cate stiu pistoalele airsoft sunt foarte puternice si mai ales grave.Cind tragi cu el e foarte rapid.Dar daca tragi intr-un om s-ar putea sal ranesti pentru ca gloantele sunt grele. Ar fi de folos doar daca ai vrea sa omori o pisica(saraca de ea).
Totusi iti recomand acest video : https://www.youtube.com/watch?v=y97zL3jfuzs