| Secret2000 a întrebat:

Salut.
Vreau sa fac un canal de youtube, si pe el sa postez muzica. Cum pot face asta fara sa primesc copyright. Sau cu cine sa fac parteneriat ca sa primesc drepturi de autor pentru acele melodii?

Răspuns Câştigător
| tacitacitaci a răspuns:

O sa primesti copyright. Absolut tot timpul. Ori cumperi drepturile, ori faci parteneriat cu o firma partenera in care ei se angajeaza sa rezolve toate problemele de acest tip.

Metoda 2 este foarte greu de obtinut si acest tip de parteneriate ii au "greii" youtube-ului care au cativa milioane de subscriebe-ri si multe, multe views-uri

| Secret2000 explică (pentru tacitacitaci):

Imi poti da cateva exemple de parteneriate?

| tacitacitaci a răspuns (pentru Secret2000):

Ideea e ca acele parteneriate se obtin foarte greu si chiar daca te apuci tu sa pui muzica pe care o produci tu iti vei construi foarte greu un "fanbase" sau ip-uri care au vizitat acel clip.

Parteneriatele sunt facute ori cu youtube ori cu alte firme. Cateva exemple de firme: Fullscreen, Machinima, Curse, Freedom.
Ultimele 2 ti le recomand daca ai inceput un canal nou, poti iesi oricand de la ei.
Tine minte ca youtube-ul nu este responsabil pentru ceea ce tu ai pus la ei pe site, ci tu esti. Daca pui videoclipuri cu desene animate de exemplu ti se poate da report la canal, unii ajungand sa aiba chiar probleme legale(chemari in judecata, sa plateasca sume de bani). Nu e de gluma cu astea, dar exista o lege care accepta folosirea unor melodii in clipuri daca are ca scop parodierea sau alte metode, dar din care tu nu castigi nimic(nu poti monetiza acele clipuri).

4 răspunsuri:
| StiuEuSaRaspund a răspuns:

Nu iti trebuie derepturi de autor.

| tacitacitaci a răspuns (pentru StiuEuSaRaspund):

Primesti copyright strike. La 3 din acestea se inchide canalul.