| gbz112 a întrebat:

Vreau sa imi achizitionez si eu o arma airsoft si vreau sa stiu daca se poate transporta simplu in buzunar sau trebuie toc sau cutie pentru protectie. Si daca pot tranporta pistolu cu bilele in cartus si daca bilele pot fi de aluminiu sau sticla.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Poti s-o achizitionezi daca ai varsta de 18 ani.
2.O poti purta oricum, doar sa fie in siguranta.
3.Nu ai voie cu ea in locuri aglomerate, cum ar fi stadioane, adunari publice, scoli, etc.
4. Poti transporta cu bilele in cartus dar bilele pot fi numai din cauciuc sau plastic.

| gbz112 explică (pentru Ioandelasal):

Ce inseamna in siguranta in termenul regimului armelor si munitiilor? doar sa stea lejer in bzunar cu siguranta pusa? multumesc pentru ajutorul acordat

| Ioandelasal a răspuns (pentru gbz112):

In siguranta inseamna 2 lucruri: sa nu-ti poata fi luata si sa nu se declanseze singur.

| VadTot a răspuns (pentru Ioandelasal):

Scuza ma ca intru si eu in vb.Dar raspunsul tau la punctul trei am impresia ca u putin gresit.,
Eu cred ca nu ai voie cu ea in locuri publice indiferent aglomerate ori nu! Adica respectiva arma trebuie folosita doar in locuri bine restrictionate si amenajate. ceva de genul. Sa nu convundam aceste arme cu celelalte ..Si punct! Daca o poti achizitiona fara nici un fel de restrictie asta nu inseamna ca o poti folosi pentru autoaparare!

| gbz112 explică (pentru VadTot):

Eu nu am spus ca o scot sau ca trag cu ea. eu ma refeream daca am voie sa o tranport cu mine in buzunar in liniste fara a crea panica pe strazi.

| Ioandelasal a răspuns (pentru VadTot):

1.La acest punct am avut in vedere prevederile L.61/1991, art.2.
2.Poti folosi pentru autoaparare orice arma neletala, daca o detii legal, bineinteles cu conditia sa fie legitima aparare. Ori, la armele airsoft, exista o singura conditie legala pentru detinere, respectiv varsta de 18 ani.

| VadTot a răspuns (pentru gbz112):

Nu Nu ai voie sa o detii la tine permanent doar sa o folosesti in locuri restranse si doar pentru un anumit scop ca de aceea i se si spune airsoft. ok? in fine sa vedem ce se va intampla cu prima ocazie cand vei da peste un "Garcea" si va vedea ca deti o arma la tine ...Atunci sa vezi ce se intampla. Dar iti garantez ca vei fii amendat. si cine stie...

| VadTot a răspuns (pentru Ioandelasal):

Da 18 ani dar nici decum sa o poti folosi ca pe orice arma pentru autoaparere! Nu confunda celelalte arme cu armele tip airsoft!

8 răspunsuri:
| gbz112 explică:

Iti multumesc foarte mult pentru ajutorul acordat. Numai bine.