| soareeeeeenrrrrrrrrrrrrr32132 a întrebat:

Vreau sa mi cumpar un scuter si nu stiu ce acte sunt necesare pt a circula cu el. Am gasit un aerox din 2003 cu set motor de 80 si in acte de 49cc. Omul are la el decat talon de italia care e tradus si legalizat. A spus ca face si contract de vanzare cumparare. Vreau sa mi spuneti ce acte mai imi trebuiesc.si am auzit ca daca e scuterul din italia, e mai scumpa asigurarea si itpul?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am raspuns la o intrebare anterioara. Daca nu-mi vezi raspunsul il repet aici:
"In primul rand trebuie sa-l inmatriculezi.
Pentru aceasta trebuie, pe langa contract si talon, o declaratie pe proprie raspundere, autentificata de un notar public, ca scuterul este dobandit pe cale legala si nu este furat. Apoi trebuie sa-i faci ITP la RAR si sa inchei o asigurare RCA.
In al doilea rand ai nevoie de un permis de conducere de categoria A1, se obtine dupa ce faci o scoala de conducere si reusesti la testele teoretic si practic."
ITP este acelasi, indiferent de provenienta scuterului iar asigurarea este in functie de varsta si experienta ta si de regula bonus/malus.