| fropy a întrebat:

Vreau sa plec in Germania si am 16 ani, daca sunt insotit de un adult am voie sa merg cu avionul doar cu buletin sau imi mai trebuie si alte acte?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de cartea de identitate (nu buletin) si declaratia notariala autentica a ambilor parinti, prin care isi dau acordul sa pleci in Germania si indica insotitorul major. Insotitorul are nevoie de certificatul de cazier judiciar si sa nu fi fost condamnat pentru infractiunile prevazute in L.248/2005.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai nevoie de permisiunea ambilor parinti si procura pentru respectivul adult

| al3xander a răspuns:

Trebuie ca parintii tai sa se duca la notar si sa-l imputerniceasca pe acel adult ca sa te duca, are nevoie de permisiunea la ambii parinti.

| SaschaM a răspuns:

Tie nu-ti mai trebuie nimic dar adultului ii trebuie cazierul. Eu am aflat asta the hard way sad

| Adrian2397 a răspuns:

Daca adultul cu care vrei sa mergi are procura prin care sa dovedeasca ca tu ai permisiunea parintilor de a calatori cu persoana respectiva aduci tu nu o sa ai nevoie decat de buletin happy