| LazarSurajAndrei112 a întrebat:

Salut, vreau sa știu dacă absentele pentru bursa "Bani de liceu " se aduna Ex: am 18 absente pe primul și 4 pe al doilea in total 22 și am înțeles ca am depășit numărul de absente

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se cumuleaza pe ambele semestre si ai depasit numarul de 20 absente.
Conform Ordinului MEC nr. 4.839/2004, privind criteriile specifice şi metodologia de acordare a sprijinului financiar în cadrul Programului naţional de protecţie socială "Bani de liceu", cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(2) Sprijinul financiar se sistează în următoarele situaţii:
  - elevul absentează nejustificat minimum 20 de ore, la diferite discipline de învăţământ;"

| isemilia a răspuns:

Nu stiu ce fel de bursa e. Daca e anuala, atunci conteaza absentele din tot anul scolar. Daca e semestriala, ar trebui sa conteze doar absentele din semestrul respectiv. Poti intreba la secretariatul scolii sau pe diriginte / diriginta.