| Cotrau_Valentin_2000 a întrebat:

Vreau sa stiu daca s-a aprobat noua lege pentru permisul de conducere categoria B1, aceea ca cei de 16 ani pot conduce o masina pana in 1000 cmc. Daca puteti sa imi dati si link e perfect.

Răspuns Câştigător
| JomelaMaya a răspuns:

Din câte știu eu, nu s-a aprobat, se va știi dacă se aprobează doar din octombrie thinking cam asta am auzit eu, dar nu garantez 100% informațiile.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista o asemenea prevedere legala si nici nu a existat o asemenea propunere, din cate stiu eu.
In prezent, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, la categoria B1 se incadreaza, citez:
"e) categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;"

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nici macar nu a fost vorba de o asemenea lege.

Permisul de B1 il poti lua si acum si poti conduce masini care se incadreaza la acea categorie (motor de 500cc si greutate pana in 400kg)