| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa va spun o problema reala!
Stau intr-un cartier destul de nasol.
Sunt,tigani,alcoolisti pe strada,care se cred si ei smecherasi si sufera sa fie bagati in seama,daca nu ii bagi in seama te ia de prost si se leaga de tine,am avut altercatii cu cativa din care am scapat bine, am reusit sa ma apar si le-am intors-o,adica mi-am descarcat nervii pe ei,am turbat de furie.
Problema ca ei nu inteleg sa isi vada fiecare de treaba lui, ca nu ma intereseaza existenta lor,daca se intampla sa mai fie o altercatie si din greseala ii rup mana, sparg capul, etc. ce patesc?
Politia nu prea se baga ce e de facut in situatia asta?

21 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Te duci la politie, anunti ca te hartuieste de cate ori va invalniti, si daca se poate, in aceeasi zi, il prinzi, ii rupi mana linistit, si suni si la 112, ca te-a atacat, te-ai aparat, si esti speriat.
Daca o faci cum trebuie, el primeste si amenda.
Dar tu probabil fabulezi, ca politia nu sta sa vada ce tigan a luat bataie... Majoritatea sunt recidivisti, nu ii ia nimeni de victime, nici macar procurorii.

| Sn4k3 a răspuns:

Pai macar nu fi prost sa dai primul, sa fie auto aparare, daca nu poti rezolva din vorbe sau prin nebagare de seama. Si cand te aperi incearca sa nu lovesti prea rau ca tot tu raspunzi dupa daca e ceva grav si oricum nu sunt luptatori de mma, nu duc mai mult de o dreapta.

| random666 a răspuns (pentru Sn4k3):

Nu este necesar sa nu dai primul, depinde de imprejurare. De exemplu, daca te inconjoara 4 si iti zic sa le dai telefonul ca altfel "iti rup mufa" Tu poti sa initiezi atacul, fiind tot in legitima aparare happy E mai complicat decat crezi.

| Ineys a răspuns:

Legile din Romania sunt de tot... rahatul ( nu ala turcesc ).

Daca tu il ranesti pe ala si el iti face plangere la politie, tot tu vei fi cel intrat la belele.

Hai sa-ti zic altceva, ca sa vezi cat de idioate sunt legile romanesti.

Daca intra cineva in casa peste tine tu nu ai dreptul sa il lovesti.
Il poti lovii doar daca iti ameninta in mod direct viata.
Practic poate sa vina linistit langa tine cu un cutit in mana, dar nu ai voie sa-l ataci. De ce? Pentru ca legea considera ca el poate nu avea tendinta de a iti face rau cu cutitul.
Sa nu mai vorbim daca are un pistol.

Daca are un pistol si ai si tu unul si tu tragi primul faci puscarie, deoarece trebuie sa dovedesti ca avea in gand sa te impuste, ceea ce nu poti face. Cu alte cuvinte poti riposta doar dupa ce te-a atact primul si ai o dovada ca a facut-o. Desigur ca in 99% din aceste cazuri esti mort si nu mai poti riposta.

Cam atat de buna este "legea" din Romania.

| Andrei900Boss a răspuns (pentru Ineys):

Mai Boss-ule am dat un site unde isi cumpara sabie katana ii da la gatlej ca la porc. laughing

| Ineys a răspuns (pentru Andrei900Boss):

Asa ieftina e o Katana? rolling on the floor

| Andrei900Boss a răspuns (pentru Ineys):

Nu am dat alt link de la o sabie e de colectie :))

asta e o katana. http://eshop-budo.ro/......inken.html

| Andrei900Boss a răspuns (pentru Ineys):

O sabie e buna ca poti speria tigani laughing

| Andrei900Boss a răspuns (pentru Ineys):

Si da ma sunt unele arme ieftine.

| IIIshaneIII a răspuns (pentru Andrei900Boss):

Frumoase jucariihappy
Sunt bune doar de bibelou, cum explica cineva mai sus tampita lege in Romania, de asta e tara in halul asta.

| Andrei900Boss a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Pai cand iei sabia nu o tine in bibelou o folosesti big grin de aia ai si luat sabia. doar sa nu omori! happy poti speria tigani!

| romeo78 a răspuns:

Nu aveți posibilitatea de a vă muta?
Veți face închisoare, unde veți fi pedepsit de ceilalți membri ai găștii de afară, aflați în închisoare.
Greșit! Poliția se bagă, dar se ajunge în fața unor jucători, care, mai bine tac.
Soluția este de a vă muta!

| random666 a răspuns (pentru romeo78):

Aoleu,deci eu ma apar ii rup bratul din greseala si tot eu fac inchisoare? laughing Art 15. Cod penal : Infracţiunea este fapta prevăzută de legea penală, săvârşită cu vinovăţie, nejustificată şi imputabilă persoanei care a săvârşit-o. Auto-apararea este o cauza justificativa, care inlatura raspunderea penala, deci cel mai probabil nu o sa faca inchisoare daca el doar se apara. Desigur, exista exceptii, dar nu intru in detalii. Cel mai bine e sa faci o sesizare la politie totusi, sa stie de problema respectiva.

| romeo78 a răspuns (pentru random666):

Ai uitat un lucru! Ca să dovedești că a fost legitimă apărare îți trebuie martori! Iar, dacă bătaia are loc în cartierul lor, repet al lor, crezi că cineva va depune mărturie pentru tine, contra lor?
Ori ești naiv, nebun sau pur și simplu prost să crezi așa ceva!
Iar, dacă mai folosești și arme albe, adio libertate!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti negru in ceru gurii si tu, de rau ce esti laughing))
Periculos.
Pai aia sunt tigani, familie numeroasa, nu sunt ca noi romanii, sa stea numai in casa si sa n-aibe prieteni. Practic sunt o mare familie, cu unchi matuse, 1000 de verisori si verisoare.
Iti dai seama ca te bat aia de te caci pe tine, daca dai intr-unu.
Nici n-apuci sa-i rupi mana.
Daca totusi sunt vecinii tai, de ce nu incerci sa va imprieteniti? pana la urma sunt oameni si ei.
Si eu am avut vecini turci in copilarie, si ne-am inteles, chiar daca era diferenta de religie, sau de limba ca ei vorbeau 2 limbi.
Ma rog, mie mi-a placut copilaria mea happy
Cand esti mic, nu esti rasist, sau sa judeci dupa rasa. Cel putin la noi n-a fost asa, pentru ca nici la tv nu se vorbea despre asta, si pana la urma, rasismul se invata, un copil nu stie ce-i aia.

| IIIshaneIII a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt rau, doar ca nu ma pot imprietenii cu niste alcoolisti, hoti multi cu dosare penale care stau numai pe la un bar de boschetari, jegosi cu haine nespalate cu saptamanile, am vazut unul in pielea goala iarna multi care nu au alteva de facut decat sa stea pe ajutoare sociale sa cerseasca 2 lei sa ia 2 ashime la bucata sau alte tampenii,am vazut pe unii beti de au cazut si in sant,cand sunt altercatii politia vine da o amenda si pleaca, sunt si multi oameni de treaba, ar fi multe de scris si putini ar crede, ar trebui sa fac un reportaj cu camera ascunsa, dar sunt constient ca sunt cartiere mult mai rele precum ferentari din Bucuresti.

| Andrei900Boss a răspuns:

Scoate sabia la iei sau niste dinamita cum ar fi petarde cu un zgomot infernal. arunca o dinamita o petarda in iei si mai scoate si sabia ii tai nu stiu cum sa-ti explic.

ii faci asa pe bucatele ai inteles?

| Andrei900Boss a răspuns:

Iti recomand o sabie care se numeste katana. http://eshop-budo.ro/ro/produse/692-tenchi-shinken.html ii dai una la gat ii termini ce dracu.

| Andrei900Boss a răspuns:

Fii atent aici! cu sabia poti taia 3-4 inci pe secunda. dai fara mila.

| hookyy a răspuns (pentru Andrei900Boss):

Doamne frate am inceput să râd ca prostul prin camera cand ți-am citit raspunsurile laughing)

| BububucatorulBubycus a răspuns:

Nu vin la usa ai cunosc ca sant cu probleme dale fara semnevizibile.2-3 palme