| 77mario2 a întrebat:

Salut, vreau si eu sa plec in Spania, Madrid si am 16 ani si sunt din Bucuresti. Am inteles ca trebuie sa plec cu un părinte, eu vreau sa plec singur 1 saptamana si dupa ma întorc. Ce mi-ar trebui, gen pașaport, acord (cât trebuie sa dau la pașaport) viza astea?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a pleca legal este nevoie de o declaratie a ambilor parinti, prin care isi dau acordul sa pleci in Spania si indica un insotitor major, acesta poate fi si din personalul de bord de pe avion. N-ai nevoie de pasaport pentru Spania, poti calatori si cu cartea de identitate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ai nevoie nici de pasaport nici de viza.
Ai nevoie de accordul scris al ambilor parinti dat la notar si de un insotitor major

| Donsavas a răspuns:

Nu poti părăsi țara fără acordul părinților tai, deocamdată.

| Eireann a răspuns:

Trebuie sa fii insotit de un adult si sa ai accordul ambilor parinti sa parasesti tara cu respectiva persoana care devine reprezentantul tau legal si care se angajeaza sa te aiba in grija. Persoana respectiva trebuie sa indeplineasca niste conditii, sa nu aiba crazier, etc. Singur, fara insotitor, nu ai cum sa mergi.