| alex554332 a întrebat:

Salut, vreau si eu stiu pe ce perioada sa poate face asigurarea minima obligatorie la inscrierea unei masini adusa din Austria si ce acte trebuie traduse, am fost la un birou de traduceri si mi-au spus ca daca am contractul de vanzare-cumparare tradus, nu mai trebuie sa traduc cartea masinii. Astept un raspuns, multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.132/2017, citez:
"ART. 5. Încheierea contractului RCA
  (1) Contractul RCA se încheie pe o perioadă cuprinsă între o lună şi 12 luni, multiplu de o lună, în funcţie de opţiunea asiguratului.
  (2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), contractul RCA se poate încheia pe o perioadă mai mică de o lună în următoarele situaţii:
  a) pentru vehiculele înmatriculate/înregistrate în alte state membre ale Spaţiului Economic European şi Confederaţiei Elveţiene pentru care se solicită asigurarea în vederea importului în România, pe o perioadă de maximum 30 de zile de la data dobândirii proprietăţii, dovedită cu documente justificative;
  b) pentru vehiculele destinate exportului, pe o perioadă de maximum 30 de zile;
  c) pentru vehiculele care se autorizează provizoriu pentru circulaţie, pe perioade de 30 de zile, dar cumulat nu mai mult de 90 de zile."