| AnonimWER a întrebat:

Salutare,aș avea o nelămurire. Vreau să plec în vacanță dar tatăl meu este în altă țară mai exact Italia.Ar putea să-mi facă procură de la Ambasada României de acolo dacă îi dau datele mele și a mamei mele, cu ea vreau să merg.Trebuie neaparat să aibă acte de acolo, sau merge doar cu buletinu de România? Se poate face procura pe 3 luni sau 1 an?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poate face declaratia (nu procura) la orice reprezentanta diplomatica (mbasada ori Consulat) a Romaniei din Italia. Trebuie sa aiba si datele tale si ale mamei tale, nu are nevoie de actele voastre. Declaratia se face, de regula, cu valabilitate in cursul unui an.

| AnonimWER explică (pentru Ioandelasal):

Îți mulțumesc mult! happy

| AnonimWER explică (pentru Ioandelasal):

Când am scris ''trebuie să aibă acte acolo'' m-am referit la el, deocamdată nu are acte e doar de 2 săptămâni acolo, am crezut că trebuie să aibă el acte (nu ale mele sau a mamei) poate nu m-am exprimat bine.

| Ioandelasal a răspuns (pentru AnonimWER):

Este destul sa aiba cartea de identitate sau pasaport si poate face declaratia, nu are nevoie de alte acte.

7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Tatăl tău trebuie să dea o Declaraţie Notarială în care precizează că sunt de acord cu călătoria ta!

Vezi detalii la linkul :
http://www.politiadefrontiera.ro/calatorie_2008/minori.php

http://www.notarcardasim.ro/......minorului/

În cazul în care dânsul este în străinătate, acesta poate întocmi Declaraţia la o Reprezentanţă Diplomatică a României ( Ambasadă sau Consulat ) din ţara respectivă!
Sau la un Notar public din acea ţară; dar, în general, la Notar este mai SCUMP + că trebuie tradusă în Limba Română...
Apoi îţi trimite Declaraţia ( în original ) prin Curier rapid sau Poştă!

Toate cele bune!

| AnonimWER explică (pentru bursuc001):

Mulțumesc,dar se poate face de exemplu pe un an, acolo am văzut că trebuie să precizezi mai multe criterii cum ar fi perioada calatoriei;
scopul deplasarii;
ruta urmata pana la statul de destinatie;
indicarea faptului daca minorul urmeaza sa ramana in statul de destinatie, caz in care trebuie mentionata persoana careia urmeaza a-i fi incredintat minorul sau daca urmeaza sa se reintoarca impreuna cu un insotitor, ale carui date de identitate trebuie indicate, in cazul in care aceasta este o alta persoana decat cea cu care iese din Romania.

O să călătoresc de mai multe ori, și nu știu datele la fiecare, cum să procedez?, adică cum să-i explic la taică-meu? Sper că înțelegi la ceea că mă refer.

| bursuc001 a răspuns (pentru AnonimWER):

Cu plăcere happy

Mda, în general, Declaraţia este valabilă 1 an.
La întoarcere NU contează cu cine vei veni sau când, te poţi întoarce şi singur - NU ai nevoie de acea Declaraţie decât atunci când IEŞI din România!
Cu acordul funcţionarului respectiv, se poate ca să NU treacă data călătoriei - nu este obligatorie data călătoriei, se poate întâmpla să nu o ştii exact la momentul întocmirii Declaraţiei happy
Important e să se precizeze de cine eşti însoţit şi datele de identificare a mamei şi ale tale.
Iar dacă nu s-a precizat o anumită dată, atunci poţi folosi aceeaşi Declaraţie de fiecare dată când ieşi din România, în decursul unui an big grin
Dacă are ceva nelămuriri, funcţionarul de la Reprezentanţa Diplomatică a României îi va explica ce & cum...

O zi frumoasă!

| AntoniSoulesOne a răspuns:

Da. poate.